- Kaks olulist makroindikaatorit aitavad investoril selgusele jõuda, kas tulemas on head börsiaastad või viletsad. Foto: Shutterstock
Kaks väga olulist aktsiaturgude makroindikaatorit viitavad sellele, et USA aktsiaturud on ülehinnatud või isegi mullistunud. Need indikaatorid on aktsiaturgude väärtus võrreldes majanduse koguproduktiga (Buffetti indikaator) ning tsükliliselt kohandatud hinna ja kasumi suhe (Shilleri CAPE).
Kuigi mõlemad viitavad mullile aktsiaturgudel, siis ei pruugi need olla parimad tööriistad selleks, et ajastada turutippe. Pigem aitavad need pikaajalisel investoril hinnata, kus me ajaloos oleme ning millist tootlust võiks pikaajaliselt aktsiaturgudelt edaspidi oodata. Need on pikaajaliste investeerimisotsuste tegemisel olulised mõõdikud, millega arvestada.
Seotud lood
Investeerimiseksperdid kipuvad rõhutama investeerimisperioodi pikkust kui hea tootluse teenimise alustala liitintressi mõjul. Tegelikult, kui investor soovib vähendada oma kahjumi saamise riski, on aeg tema suurim sõber, näitab analüüs.
Edukate inimeste puhul arvatakse tihti, et neil on lihtsalt vedanud, sest sündisid hõbelusikas suus. Dr Alexander Elder on aga tõestanud, et rahaliselt edukaks võib saada ka hoolimata takistustest.
Indeks võib kukkuda 75 protsenti
Swedbanki eksperdid Tarmo Tanilas ja Meelis Maasik hirmutasid investeerimisfestivalil väikeinvestoritel ihukarvad püsti. Hulk olulisi indikaatoreid kuulutab nimelt seda, et krahh koputab varsti uksele.
Investeerimisstrateegia valik tekitab sageli investoritele peavalu. Kui üks investor purjetab läbi turu andunud väärtusinvesteerimise fanaatikuna, võib teine sama strateegiat katsetades tunda end nagu kala kuival.
Kulla hind purustas oktoobris uued rekordid ja on kiiresti lähenemas 3000 dollari piirile. Novembri alguses tõi Donald Trumpi valimisvõit kullaturule küll suure päevase languse, kuid pikaajalist negatiivset mõju kullaturule ma ei näe. Pigem vastupidi.