Investorid leiavad, et Efteni fondi uus kaasamine börsile allahindlust ei paku ning kaasamine tuleb pigem rahulik.
- Investor Lev Dolgatsjovi Eften Real Estate Fundi positsiooni väärtus ületab 0,8 miljonit eurot. Foto: Andras Kralla
Investor Lev Dolgatsjov on olnud Efteni fondi aktsionär esimesest emissioonist alates ja kuigi uue pakkumise hind allahindlust ei paku, usub ta lisaks heale dividenditootlusele ka kapitali kasvu.
Eften Real Estate Fund avaldas teisipäeval, et kaasatakse investoritelt 19 miljonit eurot. Märkimine saab alguse neljapäeval ja pakutakse 19eurose hinnaga üks miljon aktsiat võimalusega suurendada seda poole miljoni aktsia võrra.
Esimese aktsiate pakkumise tegi Efteni kolmas fond börsil 2017. aastal hinnaga 14 eurot.
Dolgatsjov on olnud Efteni investeeringuga väga rahul. Ta leidis, et fondi portfell on korralik rahamasin ja on alati maksnud viisakat dividendi ja isegi kõrge euribori juures. Börsiraamatute andmetel on Dolgatsjovil Efteni aktsiaid 43 500 ja ta omab kogu fondist 0,4%. Positsiooni väärtus tänaselt hinnalt on veidi üle 800 000 euro.
Dolgatsjovi sõnul on Efteni juhatus näidanud oma pädevust ootamatutes tingimustes edukalt navigeerides, mis on väga oluline oskus. Näitena tõi ta Tähesaju Hortese hoone müügi, kust tuldi hästi välja.
“Minu isiklik portfellistrateegia eeldab, et umbes 25% on suunatud kinnisvarafondidesse,” avaldas investor. Ta lisas, et iga kord, kui Eften Real Estate Fund on kaasanud uut kapitali, on ta osalenud ja nii on see plaanis ka sel korral.
Siiski tõdes ta, et hind ei paku turuhinnaga võrreldes soodustust ja osaleda saab sisuliselt turuhinna juures. Sellest tulenevalt ootab Dolgatsjov rahulikumat sorti investorite osalemist ega usu, et keegi selles emissioonis spekuleerimise teesiga osalema tuleb.
Pikaajalise investorina tundub talle aga hind hea ja ta usub, et iga-aastane dividend ei vaju enam kunagi alla 1 euro. Samuti näeb ta fondi aktsiatel potentsiaali kapitali kasvuks.
Suurim aktsionär raha juurde ei pane
Eften Real Estate Fundis on suurelt sees ka LHV pensionifondid ning suurim aktsionär ongi LHV Pensionifond L, mis omab 1,2 miljonit aktsiat ehk umbes 11,2% fondist. Lisaks omavad pensionifondid M ja XL kumbki umbes 200 000 aktsiat. Kokku on kolme LHV fondi investeeringu väärtus üle 30 miljoni euro.
LHV fondijuht Kristo Oidermaa avaldas, et nemad pakkumises osaleda ei kavatse, kuid hääletasid aktsionäride koosolekul täiendava emissiooni poolt. “Nõustume Efteni juhtidega, et hetkel on hea aeg kinnisvara osta ning seeläbi tulevikus fondi väärtust kasvatada,” selgitas Oidermaa.
Efteni fondidesse on LHV pensionifondid investeeritud alates 2011. aastast ning siiani ollakse tulemustega väga rahul. Ta avas, et Eften Real Estate Fundi suure osaluse said LHV pensionifondid läbi börsifondi ja Eften Kinnisvarafondi ühinemise. Fondijuht lisas, et see positsioon on nende kõige suurem kinnisvarafondide investeering ning seda ruumi suurendada uue raha lisamisega väga ei ole.
Kinnisvaraekspert pole veel otsustanud
Kinnisvaraekspert ja investor Tõnu Toompark omab EfTEN Real Estate Fundi aktsiaid ja üritab järgida põhimõtet, et mitte müüa seda positsiooni, vaid ainult osta. Siiski tõdes ta, et on selle põhimõtte vastu eksinud, kui müüs 21 euro tasemel mõne aktsia, kui oli raha vaja.
Uus kaasamine aga Toompargis erilist emotsiooni ei tekitanud, kuna pakkumine on turuhinna juures 19 euro peal. Ta ütles, et tema kindlasti meeletutes kogustes aktsiaid osta niikuinii ei plaaniks, et tal pole vahet, kas osta need börsilt või märkida. Ta leidis, et see on pigem suuremate investorite ja institutsioonide jaoks, kes soovivad suuremas koguses aktsiaid kätte saada.
Toompark usub, et aktsiad märgitakse kindlasti täis ja ülegi, kuna sellele eelnev reklaam on olnud investori hinnangul väga muljetavaldav ja sellist kajastust ei saaks ka hea raha eest meediast ostes. Hiljuti teatas EfTEN Capital, et ostab koos teiste ettevõtjate ja investoritega ära Kristiine keskuse Tallinnas.
Aktsiate pakkumise ajakava on järgmine:
21.11.2024 kell 09.00 (EET) Aktsiate märkimisperioodi algus
06.12.2024 kell 15.30 (EET) Aktsiate märkimisperioodi lõpp
10.12.2024 Pakutavate aktsiate jaotuskava kinnitamine
13.12.2024 Väärtuspäev (arvelduste ja pakutavate aktsiate ülekannete tegemine)
23.12.2024 (või sellele lähedane kuupäev) Eeldatav aktsiakapitali suurendamine Eesti äriregistris
30.12.2024 (või sellele lähedane kuupäev) Eeldatav uute aktsiatega kauplemise alustamine Nasdaq Tallinn ASi korraldataval reguleeritud turul (Nasdaq Tallinna Börsi Balti põhinimekirjas)
Eften kaasab 19 miljonit eurot
Eften pakub kuni miljon uut lihtaktsiat kõigile füüsilistele ja juriidilistele isikutele Eestis, Lätis ja Leedus. Fondil on ka õigus pakkumist suurendada 500 000 pakutava aktsia võrra.
Iga uue aktsia pakkumishind on 19 eurot, millest 10 eurot on aktsia nimiväärtus ja 9 eurot ülekurss. Märgitavate aktsiate miinimum- ja maksimumarvu ei ole kehtestatud. Isikutel, kes on kantud fondi aktsionäride nimekirja 20. novembri tööpäeva lõpu seisuga, on eesõigus märkida uusi aktsiaid võrdeliselt oma aktsiate nimiväärtuste summaga. See aga ei piira ega välista olemasolevate aktsionäride õigust uusi aktsiaid märkida rohkem või vähem.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
“Ostumõte tekkis Arakasega golfi mängides“
Eesti investorite värskelt tehtud ettevõte EfTEN ABC4 ostis täna Soome börsiettevõttelt Citycon Kristiine keskuse.
EfTENI kaasamisest saab kinnisvaraturu lakmustest
Kristiine keskuse ostmises osales ka Apollo endine osanik ja praegune nõukogu liige Ivar Vendelin. Kuna Apollo grupp on keskuses mitmete rentnikega, tuleb Efteni juhi Viljar Araka sõnul hakata huvide konflikte juhtima.
Alates neljapäevast kuni detsembri esimese reedeni on investoritel võimalus märkida uusi Eften Real Estate Fundi lihtaktsiaid.
Eile avaldas LHV Pank uuendatud EfTEN Real Estate Fundi 2024. aasta prognoosid, mille kohaselt kergitati aktsia hinnasihti ning jooniti välja, kuidas euribori langus fondi abistab.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.