Praegusel börside kukkumise ajal otsustas Äripäeva väljamõeldud tegelane Investor Toomas, kes teeb pärisrahaga tehinguid, vähendada oluliselt aktsiate osakaalu portfellis.
Kuigi hirmuindikaatoriks on peamiste indeksite vähemalt kaks kolme protsendist kukkumispäeva, ei jõudnud seekord seda ära oodata. Raha saab kaotada ka väiksemate langustega ehk rahulikumalt. Jaapani aktsiaturg on täna kukkunud 4%.
Täna on leidnud uue kodu kõik portfellis olnud 12 000 Tallinki aktsiat, kõik 200 Poola vasekaevandaja KGHM Polska aktsiat. Sama saatus ootab veel Jaapani ETFi kogu positsiooni, Apple’it, Southern Copperit. Poole võrra sai vähendatud Royal Vopaki, ABB ja Burberry aktsiaid.
Säilitame (esialgu) põhipositsioonid ehk Olympic EG, Leroy Seafoodsi, Apranga ja Microsofti aktsiad.
Tegemist on taktikalise müügiga. 63% aktsiate osakaal portfellis langevalt turul ei ole kuigi mõistlik. Me ei suuda minna turu vastu ja turust me targemad ei ole. Osad müügid pidanuks juba ammu tegema. Näiteks Apple on suurepärane ettevõte, aga investorid seda ei hinda. Tallinki puhul ei ole lisaks ühele presentatsioonisaidile näinud, kuidas plaanib ettevõte saada hakkama väävlidirektiiviga. Ka teeb meile muret laevandusgigandi Soome-Rootsi liin.
Seni ainus makropanus ehk Jaapani indeksiaktsia positsioon on läinud hapuks. Sisenemisega sai viivitatud. Ei ole kuigi paeluv väha, et kui jeen kukub, siis aktsiad tõusevad ja vastupidi. See on üsna nullsumma mäng. Lisaks ei ole väga märgata Abenomicsi kolmandat noolt – majandusreforme.
Vasekaevandajatest tuleme välja. Ei ole seda majanduse taastumist eriti tunda. Kui Hiina majandus võtab tuure maha ja järgmistele sadadele miljonitele nobedatele kätele eluasemeid uude kohta ei rajata, on tooriainebuumiga mõneks ajaks ühel pool.
Praegu on vaade selline, et keskpangad on teinud palju, mida ei saa öelda poliitikute kohta. Vaatame, millega meid Euroopa keskpank nüüd üllatab. Majanduse seis on justkui isegi Euroopas parem, kuid see on ikka ülinõrk. Aastaid kestnud börsibuumis paistab tekkinud koht, kus võetakse kasumeid. Kasutame isegi võimalust piirata kahjumeid ja võtta kasumit.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Veebruari algul sai Äripäeva väljamõeldud tegelasel, kuid reaalse rahaga tegutseval investor Toomasel turgude langusest küllalt ning ta tegi portfellis ümberkorraldusi.
Kuula uue turundussarja esimest saadet
Uue saatesarja „Password” avasaates sukeldume emotsionaalse turunduse maailma ning analüüsime, miks emotsioonid mängivad reklaamis ja meedias tihti ratsionaalsest lähenemisest suuremat rolli.