Vastus lugejale: mida siis ikkagi teha lapse kasvukontoga
Aasta lõpp läheneb ja lugejatel on tekkinud küsimus, kas peaks lapse kasvukonto ära müüma või mida sellega siis tegema peab. Otseselt midagi tegema ei peagi ja maksuvõit ei ole ka nii kohene, nagu esmapilgul tunduda võiks.
Lastele investeerimise maksuskeemid toovad väikse võidu, kuid tõstab ka kulusid.
Foto: Andras Kralla
Augustis avaldas Äripäev maksukoolitaja ja investori Peeter Pärteli mõtted, et LHV kasvukontoga kaotab laps olulise maksuvõidu. See ajab siiani lugejaid segadusse – et mida siis nüüd teha, et mitte jätta raha maha vedelema. Ma ei ole maksukonsultant ja maksunõu ei anna, kuid võtan Äripäevas avaldatud lood pulkadeks lahti ja loodetavasti saab lastele investeerimise maksuskeem arusaadavamaks.
Kasvukonto on mõeldud väikeste summade kaupa pikaajaliselt investeerimiseks. Need inimesed, kel on lapse nimele investeerida kümneid või sadu tuhandeid aastas, ei tee seda üldiselt kasvukontol, sest selleks on otstarbekamaid teenuseid, kirjutab LHV investorkogukonna juht Nelli Janson vastulauses Äripäeva artiklile.
LHV kasvukonto idee seisneb pikaajalises “osta ja hoia”-tüüpi investeerimises, seda põhimõtet järgides tekib aga lastele investeerides oluline maksukadu.
Tänapäeva noortele seatakse tihtilugu kõrged ootused – tuleb olla kiire õppija, kohanemisvõimeline ning tark ajakasutaja. Kui sellele lisada siht saavutada edu nii õpingutes kui ka tippspordis, tekib valem, mida vähesed suudavad tasakaalustada. Just seda kombinatsiooni nimetatakse kaheseks karjääriks, mis on tänapäeva üheks arengusuunaks noorsportlaste karjääri kujundamisel.