Tohutud rikkused paiknevad Hiina keskosas Hunani provintsis. Sealsed kullareservid ületavad hinnanguliselt 1000 tonni.
- Töö käib Wangu kullaväljadel. Foto: Zumapress.com/Scanpix
Geoloogid on Hunanis juba tuvastanud üle 40 kullasoone, mille varud ulatuvad 300 tonnini, ja mis asuvad kuni 2 km sügavusel, kirjutab
väljaanne Imeline Teadus. 3D-mudelid, mis maapõuest tehtud, lubavad arvata, et kulda jätkub kuni 3 km sügavuseni ja seda võib kokku olla 1000 tonni. Kuld asub Hunanis Pingjiangi maakonnas Wangu kullaväljadel.
“Paljud puurproovid, mis piirkonnas võeti, sisaldasid lausa silmaga nähtavat kulda,” ütles maakonna geoloogiabüroo ekspert Chen Rulin uudisteagentuuri Xinhua vahendusel, lisades, et kuni 2000 meetri sügavusel leidub tonnis maagis maksimaalselt 138 grammi kulda. See on erakordselt suur kogus, kuna tavaliselt peetakse maaki väga puhtaks juba siis, kui tonnis on üle 8 grammi kulda.
Juhul kui Hiina maardlas on kulda tõesti tervelt 1000 tonni, tähendab see, et seal on suuremad varud kui eelmises suurimas teadaolevas kullamaardlas, mis asub Lõuna-Aafrika Vabariigis. See on South Deepi kaevandus, kus kulda hinnatakse olevat 900 tonni jagu.
Hiina on praeguseks juba saanud maailma juhtivaks kullatootjaks ja kogu riigi varusid hinnatakse 2000 tonni kanti. Kui palju maailmas üldse veel avastamata kullamaardlaid leidub või milline on Maal leiduva ja kättesaadava kulla koguhulk, selle üle jätkuvad geoloogide seas arutelud ja vaidlused. Niisuguste avastuste põhjal nagu nüüd Hunanis tehtu võib arvata, et kulda, mida ka kaevandada saab, leidub siiski veel Maal küll.
See artikkel oli ajakirjalt Imeline Teadus. Tuhanded populaarteaduslikud uudised ja artiklid ootavad sind
Imelise Teaduse kodulehel!
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
“Eesti Mündiäri on saatanast ja lüpsab mu vanaema juba vähemalt kümme aastat rahast tühjaks,” põrutab üle 90-aastase vanaema lapselaps. Kõrge eani töötanud vanaema, kellel varem ei olnud rahalisi raskusi, on nüüd sugulastele võlgu.
Briti teadlased analüüsisid läbi tohutu suure andmebaasi ja leidsid, et selleks, et südamehaiguste risk kahaneks viiendiku võrra, piisab suhteliselt tagasihoidlikust igapäevasest trepikõnnist – vaja on vaid pooltsada sammu.
„Teil on kasvaja!“ Sellise diagnoosi saab oma elu jooksul umbes iga viies inimene.
Üksildaste inimeste suremus on märgatavalt suurem kui teistel, aga selle põhjus on pikka aega olnud mõistatus. Nüüd on selgeks saanud, milline täpselt on üksilduse hävitav mõju tervisele.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.