Praegu on hea aeg laenuintress fikseerida, sest laenuraha on odav. Pangad aga lubavad seda võimalust hetkel väga pika hambaga.
Kui klient püüab ökonoomsemalt majandada, oma arvepidamist hõlbustada ja tulevikku kindlustada, tasub pangalgi olla paindlik. Nordea seda näiteks üldse hetkel ei paku. Ka Swedbank jättis mullu suvel aastaks intresside fikseerimise katki.
Kuue kuu Euribor on aegade madalaimal tasemel, jäädes alla ühe protsendi. Lisaks on ka pikajalised eurointressid ajaloo madalaimate tasemete juures. Tardunud või teosammul kriisist välja püüdvad majandused hoiavad Euribori all ehk mida kauem Kreeka, Hispaania jt "lõunaeurooplased" raskustes siplevad, seda kauem püsivad laenud eestlaste jaoks soodsamad.
Niipea kui majandus hakkab taas kiiremini kasvama, hakkavad laenud kallinema. Analüütikud ennustavadki, et juba tuleval aastal on seis muutunud. Tarkinvestor.ee asutaja Kristjan Lepik näeb näiteks tuleva aasta lõpuks kuue kuu Euribori jõudmist 2% piirimaile.
Pankade marginaalid on küll kõrgemad kui buumiaja 0,5% - pangad täidavad hoolega maksejõuliste klientide arvelt hapuks läinud laenude poolt eelarvesse jäetud auke jäänud -, ent laenuklientide pidev vähenemine pole pankadel lasknud marginaal buumieelse aja tasemele lennutada. Pankade peamine leib on ikkagi laen. Iga laen või liising on kompromiss. Ka laenuintressi fikseerimine on kokkuleppe asi. See, kas tasub praegu pankadelt seda kokkulepet otsima minna, sõltub suures osas konkreetsest fiksintressi taotlejast, sellest, kui kõrgeks ta oma riske hindab, arvestades praegusi heitlikke olusid. Aga ka sellest, millistel tingimustel on sõlmitud olemasolev leping.
Laenuvõtjal on küsimus, kas tasub maksta seda hinda, mida pank intressi fikseerimise eest lisaks küsib - marginaal tõuseb korrapealt. Odavam võib olla maksta edasi senist intressi.
Kui pank pakub fikslaenu aastaks-paariks, siis see on liiga lühikese aeg, et selle nimel võtta ette lepingu muutmine, maksta kopsakalt tasu lepingu ringitegemise eest ning lisaks ka senisest tunduvalt kõrgemat marginaali. Aastaga ei juhtu laenuturul intressidega suurt midagi. Aastat viis, kümme - siis tasub kaaluda. Või 30 - nt USAs on kodulaenuintress sõlmitud laenulepingu tähtaja lõpuni. Pank ei kaota midagi - juba väljalaenatud raha hind sellest ei muutu.
vaata ka
Intressi fikseerimine tõstab laenumarginaaliPankurid on hurjutanud meedias laenuvõtjaid kesiste oskuste pärast riske hinnata ja end majandada - sellest on nende arvates tekkinud ka raskused laenude teenindamisega. Ent kui laenuklient püüab ökonoomsemalt majandada, oma arvepidamist hõlbustada ja tulevikku kindlustada, tasub pankadelgi üles näidata suuremat paindlikkust.
Pangad on hakanud sellest vaikselt aru saama ning lähikuudel pakub neist enamik taas fiksintressi. Aga küsima tasub seda minna kui partner, mitte kui vaene sugulane, müts näpus.
Autor: 1185-aripaev
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Swedbanki eluasemelaenude osakonnajuhataja Anne Pärgma sõnul pakub nende pank intressi fikseerimist kuni viieks aastaks, kuid klient peab seejuures olema kindel, et ei plaani sel ajal lepingut muuta või lõpetada.
Eesti investorid on oodatud mitme põneva riigi kinnisvaraturule – ka Dubaisse. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annavad arendajatele põhjust rõõmustamiseks.