Kui sa ei tea otsusega kaasnevaid riske, siis ära parem kiirusta, sest tõenäoliselt teed vale otsuse. Sellest käibetõest tuleb lähtuda ka pensionifondi vahetamisel, kirjutab SEB Elu- ja Pensionikindlustuse juht Indrek Holst.
Agressiivse müügi praktika on näidanud, et klientidele tutvustatakse küll tootlust, kuid ei hinnata piisavalt kliendi valmidust kanda riske. Kõik me tahame saada pensionifondi tootluseks 20%, kuid kas me oleme valmis ka samapalju kaotama kogutud rahast?
Kindlasti ei tohiks unustada kõige elementaarsemat aabitsatõde - mineviku tootlus ei garanteeri tootlust tulevikuks. Rohkem tuleb vaadata fondide info kättesaadavust ja läbipaistvust, mis tagaks õigeaegse info jõudmise klientideni, eriti selles osas, mis puudutab fondide riskitasemeid ja tuleviku investeerimissuundasid
Seega ennekõike tuleb endale teha selgeks millist riski ollakse valmis taluma – ehk piltlikult kas pensionivara kogumine on inimese jaoks tulu või turva projekt. Fondihaldajat vahetades tuleb teha teadlik valik ning tutvuda huvipakkuva fondi investeerimispõhimõtetega, et teada kuidas pensionivara juhitakse. Oluline on jälgida, et valitud fond vastaks lisaks ootusele tootluse osas ka riskivalmidusele. Emotsioonide põhjal tehtud investeerimisotsuseid kahetsesid turgude kukkumisel paljud, need kelle valikud põhinesid põhjalikul riskihindamisel, tulid kriisist suuremate kaotusteta välja.
Teine sammas on paljude eestlaste jaoks ainus sääst. Seda olulisem on teha kaalutletud otsus muutes näiteks investeeringu riskisust. Enamik fondihalduritest pakub pensionitooteid mis võimaldavad pensionikogumise muuta nii tulu kui turva projektiks – kõige õigema fondi leiab pärast riskianalüüsi tegemist. Oluline on teada, et fondihalduri sees fondi muutes ei kaota inimene juba kogutud raha. Seega nüansse on palju - panga nõustajaga aru pidades on lihtsam olulisi otsuseid langetada.
Seotud lood
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.