Eduka ja mõjuka tippjuhi võrdkuju Erkki Raasuke tegi esimese investeeringu ettevõtlusesse Eestis, see on märgilise tähendusega ning pisut üllatav.
Kunagine Hansapanga juht Erkki Raasuke ostis koos internetiettevõtja Raivo Heinaga kaks kolmandikku fotokaupade ja –teenuste ketist Fotoluks. Raasuke on olnud edukas finantsalal, näidanud end hiljuti maanteeametis tugeva administraatorina ning peab nüüd tõestama, et suudab ka ettevõtjana läbi lüüa.
Kui Hansapangas keskastme juhist juhatuse esimeheks tõusnud Raasuke naasis mullu suvel Stockholmist emafirma Swedbanki finantsdirektori ametist Tallinna, ootasid paljud, mida nii võimekas mees tegema hakkab.
„Tal on suur kogemuste pagas ja ta teenis Swedbankis ka küllalt hästi. Tal on kõik komponendid olemas, et alustada isiklikku äri,“ kommenteeris Hansapanga loojate sekka kuulunud Jüri Mõis augustis. Oleksin väga õnnelik, kui saaksin tema üheks partneriks, lisas ta. Selge, et Swedbankis pandud kuldsete käeraudade ehk panganduses töötamise keelu – millega kaasnes väärikas kompensatsioon – tõttu ei saanud Raasuke minna näiteks teise Hansapanga-kaaslase Rain Lõhmuse ärisse ehk aitama kaasa LHV panga arengule.
Esimese, samuti pisut üllatava sammu tegi ta tänavu kevadel, pakkudes end majandusminister Juhan Partsile appi riigile kuuluvaid ettevõtteid haldama. Siis põhjendas Raasuke, et tal on praegu aega anda oma panus suuresti hea tahte baasil. Järgmisena üllatas Raasuke avalikkust maanteeameti ajutiseks juhiks saades, kui Tamur Tsäkko pidi suusaskandaali tõttu ametist lahkuma. Esimese ülesande – sundida mitu keskastmejuhti tööst loobuma – täitis ta seal edukalt.Nüüd siis järgnes teade ettevõtjaks hakkamisest. Raasuke ja fotopoe senine omanik Assar Jõepera tunnevad teineteist ammu, näiteks on nad osalenud samas tiimis seiklusspordisarjas Xdream. Teisalt võinuks arvata, et kui Raasukese masti mees lõpuks ettevõtjaks hakkab, on see üks suuremastaabiline ja rahvusvaheline äri. Aga täna paarimiljonilise aastakäibega Fotoluks võib selleks veel saada. Ja kuskilt pidi ju alustama. Esmapilgul hääbuvad valdkonnad ei pruugi alati perspektiivitud olla. Ning muu ehk riigitöö kõrvalt poleks uue suure projekti käimalükkamiseks Raasukesel praegu ehk aega ning jõudu jagunudki.
Nagu tänavu kevadel Raasuke ise kommenteeris, saab ta end tänu Swedbanki lahkumishüvitisele pea kaks aastat „väga headel tingimustel pakkuda appi ka sellistesse valdkondadesse, kus ei pea väga muretsema sellepärast, mis on kompensatsioon ja muud asjad ümberringi“. Riigitöö on üks näide neist, hea tuttava fotoärile uue hoo sisse lükkamine teine. Kompensatsiooniks on Fotoluksi puhul ettevõtte väärtuse kasvatamine ehk enda osaluse vääristamine.Photopointi juht Urmas Kiisk märgib tänases leheloos, et fototeenus on languse trendis, sest väljaprinditud fotode hulk langeb, kuna pildid on digitaalsed. Kaameraid ostetakse muidugi jätkuvalt, ent pelgalt fotopoodide asemel müüakse neid nüüd ka elektroonika- ja telefonipoodides. Fotoluksi kolmel omanikul on ees tõsine väljakutse teenuseid ja tehnikat müües kasvada ning firma kasumisse viia.
Autor: 1185-aripaev
Seotud lood
Kui Erkki Raasuke ja Raivo Hein mullu Fotoluksis suurosaluse omandasid, lubas müüja ja juht Assar Jõepera ettevõttele aasta lõpuks positiivseid majandustulemusi. Mõeldud-tehtud, Fotoluks jõudiski kasumisse.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.