Äripäev leiab, et Reformierakonna rahastamise uurimise ajaks võiks kriminaalpolitsei kõrge ametnik Mati Ombler ajutiselt ametist taanduda. Ombler ei pruugi olla kaasuse vahetu menetleja, kuid heidab oma positsiooni ja sidemete tõttu uurimisele siiski varju. Küllap leidub siin huvide konflikti vältimiseks teisigi võimalusi, mille leidmisega keskkriminaalpolitsei loodetavasti tegeleb.
Kirjutame tänases Äripäevas, et Reformierakonna rahastamise kohtueelne menetlemine käib keskkriminaalpolitsei osakonnas, mida juhib isik, kelle vend on Reformierakonna liige ning on olnud partei juhtfiguuride koostööpartner ka äriasjades.
Pealiskaudsel pilgul on kõik korras. Erakonnaalaste kuritegude menetlemine kuulubki nimelt keskkriminaalpolitsei ülesannete hulka. Ning Eestis riigi väiksuse tõttu sageli peaaegu et võimatu vältida olukordi, kus kahe vastanduva huvigrupi vms liikmed-osalised on omavahel sugulus- või muudes sidemetes. Kolmandaks – nagu näitas sel nädalal justiitsministri venna kohtus süüdimõistmine – ei saa Aabel olla vastutav Kaini tegude eest. Üks vend ei saa suunata teise venna valikuid, Mati Ombler ei saa keelata Avo Ombleril minemast poliitikasse eesmärgil, et tema uurijana säilitaks sõltumatuse. Inimlikust vaatekohast ei pea inimene isegi teadma, millega tema vend on tegelenud, ammugi oma valikuid perekonnaliikmete suhete kaudu sättima.
Kõrgendatud ootused. Äripäev tahab uskuda Mati Omblerit, kes ütleb, et ta pole olnud oma venna seostest teadlik ning et reformierakondlased pole püüdnud teda venna kaudu kaasuse uurimises mõjutada. Tahame uskuda, et uurimine on olnud siiani aus ja poliitilistest niiditõmbamistest sõltumatu. Aga just Eesti väikesest rahvaarvust tulenev suhete läbipõimitus loob ka avalikkuse kõrgendatud ootuse, et sellised seosed peavad olema läbipaistvad ning potentsiaalset huvide konflikti tuleb vältida. Seda eriti selliste tundlike juhtumite korral. Tegemist pole ju mitte ükskõik millise kriminaalasjaga, vaid uurimise all on üks mõjuvõimsamaid Eesti poliitikuid ning parteisid. Selle uurimise tulemus on määrav küsimuses, mis on poliitilises kultuuris lubatud ja millist käitumist me aktsepteerime.
Pilt on juba halb. Käimasolevale uurimisele heidab juba praegu halba valgust see, et uurimise all olev poliitik juhib ministeeriumi, millele omakorda allub prokuratuur, kes endiselt vastutab uurimise eest. See asjaolu ei ole pannud Krister Michalit end ministrikohalt taandama – kas või ajutiselt. Nüüd on siis ilmsiks tulnud ka teine riskikoht.
Mööname, et Omblerite perekondlikul sidemel võib uurimisele olla hoopiski positiivne mõju. Uurija, kes on teadlik oma sugulussidemest, võib oma tööd teha hoopis püüdlikumalt ja põhjalikumalt kas või juba tõestamaks, et suudab kõnealusest asjaolust sõltumatuks jääda.
Teema tundlikkust arvestades ei ole siin ruumi oletusteks. Uurimisasutused – nagu poliitikudki – ei pea ainuüksi olema, vaid ka näima ausad. See on ka nende enda huvides, sest ainuüksi võimalus, et uurijat võidakse mõjutada, annab ju ka vastaspoolele võimaluse kogu uurijate töö kahtluse alla seada. Pealegi on avalik tähelepanu kõnealuse kaasuse suhtes erakordselt suur, kuna kaalul on Eesti ühiskonna põhiväärtused.
Autor: 1185-aripaev
Seotud lood
Reformierakonna rahastamisskandaali üle kolme kuu kestnud uurimises tõmmatakse otsi kokku ja justiitsminister Kristen Michali edasine saatus selgub Postimehe andmetel hiljemalt nädala pärast.
Viimase kümnendi jooksul on tubakasektori muutused olnud üsna dramaatilised. „Mis tähendab, et järgmise 10-15 aasta jooksul kaovad sigaretid ja need asendatakse teaduspõhiste alternatiividega neile, kes otsustavad suitsetamisega jätkata,“ ütles Philip Morrise välissuhete juht Kai Tammist. Sama moodi on muutunud ootused personalile, otsustavaks on saanud õigete hoiakute evimine.