Mina olen alati nõus rääkima, aga ma valin ise teemad ka, millest ma räägin, ütles Reformierakonnale lähedaseks peetud suurärimees Neinar Seli hiljaegu Äripäeva kommentaaripalve peale. See võtab tabavalt kokku ka Reformierakonna suhtumise suhtlemisse avalikkusega.
Äripäeva hinnangul on rahulolematus Reformierakonna dirigeeritava valitsusega haaramas järjest erinevamaid ühiskonnagruppe: arstidest-õpetajatest ettevõtjateni. Seitse suurettevõtjat väitis läinud nädalal poliitikutele saadetud pöördumises, et valitsus on tekitanud tõsist kahju Eesti ettevõtluskeskkonnale, investeerimiskliimale ja rahvusvahelisele konkurentsivõimele.
Muidugi on kerge väita, et konkreetsete ettevõtjate avalduse taga seisavad pelgalt ärihuvid, peamiselt idasuunalised, kuid vähemalt osaliselt on etteheited õigustatud. Meresõiduohutuse seadus, mis karika täitis, ei ole ehk tõesti teema, mis kõiki ettevõtjaid lähedalt puudutab. Küll on aga täiesti põhimõttelised, laiapõhjalised ja asjakohased kaks teist nõudmist: maksude ja tasude muutmise analüüsimine enne nende seadustamist ning dialoogi taastamine valitsuse ja ettevõtjate vahel. Käibemaksu suurendamine lühikese etteteamisega, ebapiisavalt kommunikeeritud aktsiisitõusud, tülliminek tööandjatega töötukassa ja haigekassa eelarve pärast on vaid üksikud lähiminevikus tööandjale peavalu valmistanud näited. Ettevõtjate laienevat pettumust Reformierakonnas tõendab kaudselt ka äsjane rahastamisskandaal, mida ei oleks ju saanud puhkedagi, kui partei toetamine oma nime all oleks au-, mitte häbiasi.
Prokuratuuri äsjane otsus lõpetada Reformierakonna rahastamise kriminaalasi on tekitanud ühiskonnas laiemalt skisofreenilise, nn „kuul pähe“-olukorra, mida Ahto Lobjakas on kirjeldanud kui osa poliitikute kolimist teise dimensiooni, Kuu peale. Lõpetamise materjalid ei tõenda nimelt sugugi, nagu oleks tõendatud, et õhku heidetud kahtlustel ei ole alust, nagu ühises avalduses väitsid minister Michal ja Kalev Lillo. Tõendatud on vaid see, et tõendatud ei ole midagi, st üks asjaosalistest pooltest valetab. Elada teadmisega, et valetada võivad need, kes juhivad riiki, on valus. Marju Lauristini sõnadega: olukord on nagu enne Prantsuse revolutsiooni, kus ärksa vaimuga inimesed tunnevad, et neid valitsevad mitteärksad. ACTA-vastased meeleavaldused tõendasid, et ärksad on võimelised ka tänavale tulema, kui valitsuse arrogantsus teatud piiri ületab.
Tänavu märtsis streikisid õpetajad, ettevõtmine leidis ühiskonnas laia toetust ja poolehoidu. Kolm nädalat on kestnud arstide streik, mille lahendust ei paista. Arstide ettevõtmist toetamata märkame, et Reformierakonna juhist peaminister on end toimuvast täiesti distantseerinud, ehkki seoses streigiga turmtule alla sattunud ministeeriumit juhib tema parteikaaslane. Ansipi ainsaks avalikuks panuseks streigi käigu avalikul mõjutamisel on haiglatöötajate palgatulude avalikustamise uuringu tellimine, mis suurendas sotsiaalset viha arstide vastu ning tekitas infoga manipuleerimise küsimuse.
Reformierakonna valitsemise viimased aastad tõendavad, et mõnda aega on valitsusel ühepoolselt teemasid valida võimalik. Lõputult mitte.
Autor: 1185-aripaev
Seotud lood
Reformierakond plaanib erakonna varjatud rahastamise avalikustanud Silver Meikari parteist välja visata.
Reformierakond püüab Silver Meikari annetusi heategevusele jagamisega rahastamisskandaalist positiivset krediiti lõigata. Ent see ei lähe läbi, arvab rubriigitoimetuse juht Rivo Sarapik.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.