Kinnisvaravaldkonna ajakirjanikud Kristjan Kurg ning Siim Sultson prognoosivad saates “Ruutmeetrite taga” saabuvat aastat ning toovad välja, et isegi kui euribor langeb kahe protsendi tasemele, jääb paljude väikeinvestorite jaoks üüriäri ka edaspidi võimatuks.
Teemaveebi kinnisvarauudised juht Siim Sultsoni sõnul pole praeguseks realiseerunud juba 2023. aastal välja toodud prognoos, et üüriturg suurtes linnades institutsionaliseerub ning äri liigub suures mahus professionaalset üüriäri pidavate ettevõtete kätte.
“Seda arengut pole praeguseks toimunud. Ei toimunud sellist lähenemist investorite ja arendajate vahel, arendajad ei soovinud säärase hinnaga investoritele müüa nagu viimased soovisid ning ka korterite pidamine portfellis ei tasunud säärasel määral ära, ” märgib Sultson põhjuseks.
Lisaks rõhutab Sultson ka Eesti “igihaljast lugu” – kinnisvara omamine on meil inimeste seas igast asendist eelistatum. Kui sa vähegi suudad, ostad. „Nagu näitas Luminori uuring: noorte seas vaid 14% üürib elupinda, 50+ eluaastates väheneb see protsent 3-5%ni. Võrdle seda palun muu Euroopaga – ei ole lootagi.”
Kinnisvarateemadest kirjutav ja turgu jälgiv Äripäeva ajakirjanik Kristjan Kurg küsib seepeale retooriliselt vahele, kas Bonava ja Lumi Kapitali pingutused eestlaste harjumuste muutmiseks, et inimesed rohkem üürikortereid eelistaks, seda siis väga ei muuda? Kurg lisab, et ta ei tahaks samas ka uskuda seda, et üürihuviliste arv Tallinnas veelgi langeks.
„Mingi seltskond ei suuda Tallinnasse ise osta ja see hulk pigem vaikselt suureneb. Samas on ka see õige, et kõik vahepeal tegevuse peatanud investorid ei tulegi turule tagasi. On neid investoreid, kes ajasid seda äri edukalt null euriboriga, aga ei suuda seda ajada isegi ka 2% euriboriga – et sama rahavoogu toota, on neil vaja juba rohkem kortereid portfelli jne. Usun, et see turg ei lähe enam kunagi nii aktiivseks,“ tõdeb Kristjan Kurg.
„Ka välismaalased on korterite üüriturult valdavalt kadunud. Nii et väikeinvestorite laualt on leib mõneks ajaks läinud,” tõdeb Siim Sultson.
Samas tõdeti saates veel, et kriis on turul möödumas, turg elavneb. “Küsimus on nüüd, millal jõuab tehingute aktiivsus ka laiemas plaanis ka magalatest mujale. Kui tuleb kätte hinnapõrkepunkt, jõuab hinnatõus ka uusarendustesse,” on Siim Sultson kindel.
Saates analüüsiti veel, miks ei tulnud lõppeval aastal korterite oodatud massiivset hinnalangust, samas prognoositi, kaua kestavad uusarendustes nüüdseks ka hinnakirjandesse jõudnud teatud hinnaalandused. Samuti räägiti kodulaenuturu aktiviseerumisest ja refinantseerimise osakaalust sellest.
Lisaks puudutati ka kortermajade renoveerimisega ja maamajade ostmisega seotud probleeme ning saate lõpus ka avaldati, milline on ideaalne kodu.
Saadet juhtis Lauri Leet.
Fotol vaade uusarenduses terassile, välja, rohelusse. Kas väikeinvestori teekond haljale aasale on edaspidi jäädavalt kadunud?
Foto autor: Julia-Maria Linna/Äripäev.
Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.