Detsembris Jaapani miljardärilt Taizo Sonilt ligi miljon eurot kaasanud Eesti haridusidufirma Clanbeat kavatseb kevadeks või suve alguseks esmase toote valmis teha, kuid skaleeritava versiooni tegemiseks on peagi juba raha juurde vaja.
- Jaapani miljardär Taizo Son (keskel, V tähega kampsunis) koos Clanbeati meeskonnaga, Kadri Tuisk tema kõrval. Foto: Clanbeat
Välismaised investorid igatahes ootavad juba ukse taga, rääkis Clanbeati üks asutajatest Kadri Tuisk Äripäeva raadio neljapäevases hommikuprogrammis. Laiem huvi tekkis pärast uudist, et Son investeerib ettevõttesse.
Seda hoolimata sellest, et Tuisu sõnul on haridus selline valdkond idufirmade maastikul, kuhu on väga keeruline riskiraha meelitada. Eestist küll huvilisi pole juurde tulnud. „Eesti investorid panustavad ka kindlasti haridusse – kui me vaatame algatusi, mis on Eestist tulnud, näiteks haridusfond, siis siin on inimesi, kes usuvad sellesse, et haridus muudab maailma. Ma üldse ei alaväärista Eesti investorite huvi hariduse vastu.“
Clanbeat arendab nimelt tarkvara, mille eesmärk on toetada õpilasi ja täiskasvanuid enda õppimise juhtimisel. Tarkvara aitab koolidel aidata oma õpilastel avastada, mis neile tegelikult meeldib, saavutada eesmärke ja kujundada oma tulevikku. „Meie eesmärk on, et koolid oleksid ägedad töökohad, kus õpetajatel oleks äge olla ja nende areng oleks toetatud. Meie teenused hetkel ongi arenguvestluste platvorm, virtuaalne õpetajate tuba ja õpetajate „pardumine“ ehk on-boarding,“ sõnas Tuisk.
Lisaks on arenduses teenus õpilastele. „See platvorm, mida ehitame, pakub õpilastele isikliku arengu ja kogukonna toetamise keskkonda, kus õpilased saavad enda arengut ise juhtida lisaks sellele, et see võiks tulla kooli pealt. Saavad ise ennast eesmärgistada ja minna isiklikku arengu teekonnale, et saavad ise valida neid aineid, mida õppida.“
Kuula intervjuud Tuisuga siit:
Probleemid, millega nende poole pöördutakse, on sageli seotud õpilaste sisseelamise toetamisega. „Meie suur fookus on rahvusvahelised koolid, kus õpilaste liikuvus aastas on 20–30 protsenti, mis tähendab seda, et õpilased vahetavad kooli kahe-kolme aasta tagant. Peavad sisse elama uude keskkonda, uute inimestega väga kiiresti sõbraks saama. Inimene saavutab oma täispotentsiaali uues kohas siis, kui ta on saavutanud kuuluvustunde,“ rääkis Tuisk.
Lisaks on tema sõnul üks trend, mis on muutumas, seotud hierarhiaga. „Vanasti andis koolisüsteem sulle süsteemi järgi ette, mida sa kõik õppima peaksid. Istud maha ja sul on tunniplaan ja sulle tulevad kõik õppeained ja sisu kooli poolt. Nüüd aga muutuvad inimesed üha rohkem ja rohkem teadlikuks, ei lähe kaasa enam selle süsteemi poolt ette antud sisuga,“ võrdles Tuisk. „Maailm liigub sinnapoole, et teenused kohanduvad meie ümber vastavalt meie vajadustele ja haridussüsteem tuleb ka sellele vaikselt järele.“
Alguse sai Clanbeat aga hoopis teisest suunitlusest – esmalt oli see mõeldud kiiresti arenevatele ettevõtetele ehk sisuliselt idufirmadele ning koolisuund tekkis alles eelmisel aastal. „Saime aru, et koolid peavad olema veel ägedamad töökohad kui start-up'id, kuna nende väärtus ühiskonnale on suurem. Ja sealsed praktikad pole niivõrd uuenduslikud kui on start-up'ides.“
Lootus kiirelt kasvada tähendab neile ka seda, et mingil hetkel tuleb hakata looma uut rahastusringi. "Meie kõige suurem lootus on see, et me saavutame rahavood selliselt, et investeeringut ei peaks kaasama, aga kuna meie plaanid on suuremad, kui hariduses rahateenimine võimaldaks, siis paari-kolme aasta pärast tuleb kaasata uus investeering,“ ütles Tuisk, viidates sellele, et eesmärk on kiirelt kasvada.
Detsembris toimunud rahakaasamisega sai Clanbeat 1,2 miljonit dollarit ehk üle 1 miljoni euro. Peale Taizo Soni ettevõtte Mistletoe investeerisid neisse Pipedrive’i kaasasutajad Martin Henk ja Ragnar Sass. Eestist tulnud raha jäi alla 400 000 euro, Mistletoe investeeris seega Clanbeati rohkem kui 700 000 eurot.
Turgude mõistes vaadatakse ka Euroopast kaugemale, eriti Kagu-Aasiasse, kus tegutsetakse juba Singapuris. „Meie ambitsiooni on Kagu-Aasia ehk vaatame Aasia poole väga tugevalt, kuna nemad vaatavad väga tugevalt just Euroopa poole, millised lahendused siin koolidel edu toovad.“ Samuti vaadatakse Dubai poole.
„Kui me vaatame meie tarkvara potentsiaali, siis see pole ainult koolidele. Meie tarkvara potentsiaal on toetada kõiki ennast juhtivaid inimesi nende arenguteekonnal. See ei pruugi olla ainult kool, vaid ükskõik milline organisatsioon, mis tahab toetada oma inimeste arengut,“ lisas ta.
Taizo Son
Jaapani sariettevõtja ja investor. Ta on asutanud ettevõtte Mistletoe, mis investeerib üle maailma idufirmadesse ja loob seeläbi idufirmade kogukonda.
Alustas tudengina Yahoo! Jaapani haru püstipanemist, mis õnnestus tal kolme kuuga.
Taizo vend Masayoshi Son juhib Jaapani telekommunikatsiooni- ja meediaettevõtet Softbank.
Lisaks Mistletoele juhib Taizo mobiilimängude tootjat GungHo, mille asutas 2002. aastal. Viis aastat tagasi oli ettevõtte väärtus 10,4 miljardit dollarit, mis tegi temast miljardäri.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eesti idufirmadesse miljoneid investeerinud Jaapani ettevõtja ja investor Taizo Son panustas seekord haridust toetavasse idufirmasse Clanbeat. Clanbeat sai investoritelt kokku veidi üle miljoni euro.
Äripäeva raadio sisuturundussaade on pühendatud väikeettevõtete konverents-messile Südi 2025, kus jagavad kogemuslugusid väikeettevõtjad. Suurfirmade esindajad annavad nõu finantseerimise, energia-, IT-, tervise- ja personaliküsimustes.