Pangad konkureerivad üha enam IT- ja tehnoloogiafirmadega sama tööjõu pärast. Näiteks SEB Panga Balti IT ja äriarenduse meeskondades töötab kokku umbes 600 inimest, kuid uusi spetsialiste otsitakse juurde pidevalt. Kas pank on pank või hoopis IT-ettevõte, selgub värskest saatest "Minu karjäär".
- SEB Pangas töötavatel Alena Hollol ja Sander Aasnal on kummalgi oma hõim, mille juhid nad on. Inglise keeles on nende ametinimetus tribe lead. Foto: Kadrin Kahu
Külas on SEB Panga tribe lead’id (eesti keeles hõimujuhid) Alena Hollo ja Sander Aasna. Hollo sõnul ei peagi tänased IT-tudengid ise töö otsimise nimel vaeva nägema ning peamise värbamiskanalina toimib LinkedIn. Tema sõnul on noorte jaoks väga olulised töökoha leidmisel või vastuvõtmisel perekonna või tuttavate soovitused.
Sander Aasna sõnul on SEBs väga erinevaid, aasta-aastalt üha populaarsemaks muutuvaid praktikaprogramme, mille käigus saavad konkursi edukalt läbinud noored lahendada päriselulisi probleeme, saada osa pangas tehtavast innovatsioonist ning õppida kogenud spetsialistidelt.
Õppimine käib ka vastupidises suunas, rõhutab Aasna, kelle sõnul on temal ja tema meeskonnaliikmetel olnud palju õppida ka praktikale tulnud üliõpilastelt.
Saade annab põhjalikul ülevaate SEBs kasutatavatest agiilsetest töömeetoditest, uute arenduste väljatöötamisest ja tunnustamisest ning tagasisidest.
„Minu karjääri“ saadet juhib Kadrin Kahu.
Kuula siit:
SEB – pank kui IT-ettevõte
Seotud lood
Tulev aasta toob ettevõtjatele hulganisti lisakulusid erinevate maksude ja seadusemuudatuste näol. Kindlasti tuleb tegeleda kulude kärbetega hoidmaks jätkusuutlikku konkrurentsieelist turul. Selleks peab olema esimene samm taotleda paremad krediidi rahastuse tingimused. Pane rahastajad proovile laenuvõrdlusportaalis Sortter!