Kallinenud energiahinnad sunnivad otsima säästmisvõimalusi ja ventilatsioon on üks koht, mille arvel püütakse kokkuhoidu saavutada. Küll aga ei ole hea lahendus ventilatsiooni täielik väljalülitamine ja seeläbi õhukvaliteedi langetamine, selgitavad asjatundjad saates "Kõik energiast ja säästmisest".
- Ventilatsiooniseadmete tootmisega tegeleva ettevõtte ETS NORD asjatundjad Margus Napp ja Timo Olesk räägivad saates, mida tuleks hoone sisekliimat arvestava ja energiat säästva ventileerimise puhul silmas pidada. Foto: ETS NORD
Kehva ventilatsiooni korral levivad haigused varmalt, tekivad niiskuskahjustused, ka hallitus ning kõik see mõjub inimese tervisele halvasti, rääkimata heaolust ja produktiivsuse langemisest. Kuidas aga kokkuhoidu siiski saavutada?
„Oluline on üle vaadata hoone kasutusprofiil. Hoone haldaja, hooldustiim peaks üle käima süsteemid ja optimeerima need nii, et need vastaks sellele, kuidas ja millal hooneid päriselt kasutatakse. Kontorites näiteks on ju teada, et tööpäevad kestavad üheksast viieni,“ räägib saates ETS NORDi arendusjuht Timo Olesk ja lisab, et kui täna on näiteks 30% töötajatest kodukontorites, saab vabalt 30% ulatuses vähendada ka õhuvahetust, et viia energiatarbimine alla.
Saates tuleb juttu sellest, millele õhuvahetust planeerides tähelepanu pöörata, kuidas ventilatsiooniga seotud kulutusi optimeerida ja milline on hoonete ventileerimise üldpilt Eestis. Saates on külas ventilatsiooniseadmete tootmisega tegeleva ettevõtte ETS NORD arendusjuht Timo Olesk ja tootejuht Margus Napp. Saadet juhib Mai Kroonmäe.
ETS NORD: hoone sisekliimat ei tasu halvendada energiasäästu eesmärgil
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Küttearvetele võib kopsaka lisa tuua hoone kesine soojustus, märgib saates "Kõik energiast ja säästmisest" Eesti Varaehituse juhatuse liige Raul Õuemets. Kuna soojustus jääb seinte vahele peitu, tehakse tihti tööd lohakalt, rääkis Õuemets ja lisas, et soojustustöid tuleb neil üle teha ka viis aastat tagasi ehitatud majadele.
Riigikogus menetletav elektrituruseaduse muutmise eelnõu, mille eesmärk on kiirendada taastuvenergiale üleminekut, loobib taastuvenergia kiiremale kasutuselevõtule hoopiski kaikaid kodaraisse, selgitab Kaamos Energy juht Mihkel Loorits Äripäeva raadio saates "Kõik energiast ja säästmisest".
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.