Juhiks olemist saab õppida ja juhina tuleb kindlasti pidevalt edasi areneda. Edukas juht on see, kes mõtleb, mis tunde ta inimestes tekitab, rääkisid eksperdid uues saatesarjas „Fookuses: juhi areng“.
- Riigikantselei tippjuhtide kompetentsikeskuse juht Maria Kütt (vasakul) ja strateegilise kommunikatsiooni juht Kersti Luha. Foto: Foto: erakogu
„Juhtimisoskust on õnneks võimalik õppida. On teatud isikuomadused, mis teevad juhi rollis tegutsemise lihtsamaks. Aga põhimõtteliselt saab karu ka tantsima õpetada,“ rääkis riigikantselei tippjuhtide kompetentsikeskuse juht Maria Kütt
saates.
Ka riigikantselei strateegilise kommunikatsiooni juhi Kersti Luha sõnul on juhiks saamine peamiselt motivatsiooni küsimus. „Mõnel inimesel tuleb juhiks olemine kergemalt välja, kuid tegelikult on olemas baasoskused, mida õppida,“ märkis Luha.
Saates tuli juttu haridustee olulisusest juhiks kasvamisel. Ka sellest, mida nad täna juhina ei oskaks, kui poleks teadlikult juhtimist õppinud, ning sellest, kuidas juhina parimas vormis püsida, et tormiliste muutustega pidevalt sammu pidada.
Räägiti ka juhtimises tänaseks iganenud arusaamadest, mis võiks ajaloo prügikasti jääda, innovatsioonist ning ettevõtete ja juhtide ambitsioonikusest ja ka selle puudusest. Lisaks vesteldi juhi erinevast rollist era- ja avaliku sektori organisatsioonides ja sellest, kas ja miks ei taha erasektori juhid avalikku sektorisse tööle minna.
Saadet juhtis Signe Sillasoo.
Edukad juhid mõtlevad, mis tunde nad inimestes tekitavad
Seotud lood
Igal aastal saab mitukümmend tuleõnnetust alguse hooletust tuletööst. Kõige sagedamini tuleb seda ette ehitusobjektidel ja töökodades – keevitustööde käigus ei märka inimene enda ümber materjali, mis võib kiirelt süttida. Tuletööde tegemisel on teadmatus suur ja nõudeid eiratakse, kuigi paljudele ettevõtetele on koolitus kohustuslik.