Hiina agressiivsus oma lähinaabruses sõltub sellest, kui karmiks hindab ta Lääne reaktsiooni, tõdes Äripäeva raadiosaates “Fookuses: Euroopa majandus” europarlamendi väliskomisjoni aseesimees Urmas Paet.
- Pinged Hiina ja Taiwani vahel jätkuvad. Foto: Reuters/Scanpix
Prantsuse president Emmanuel Macron pälvis aprilli alguses suure osa euroliidu pahameele, sest andis visiidil Pekingisse mõista, et Taiwan pole Euroopa mure. Seejuures jättis Macron varju ka temaga koos reisinud Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeni.
Euroopa parlamendi liikme Urmas Paeti sõnul teenib just selline suhtlus – tegeleda eurooplastega eraldi, mitte kollektiivse Brüsseliga – Hiina huve.
“See, et Euroopa Liit tahab maailmas käituda ühtsena, väga paljudele ei meeldi. Euroopa Liit tervikuna on lihtsalt liiga võimas,” ütles Paet saates.
Liiati on eurooplased ise probleemi süvendanud, sest ajavad Hiinaga kahepoolselt majandussuhteid, keerulised teemad, nagu inimõiguste rikkumine, jätavad aga Brüsseli kanda.
Paet tõdes, et Venemaa sissetung Ukrainasse on Euroopa hoiakuid muutnud. “Ma muidugi pole kindel, kas see on alaline muutus.”
Saates tuli juttu nii Hiina sõjakast välispoliitikast ja Taiwanist kui ka Euroopa rohepöördest ja selle sõltuvusest Hiinast. Paet vastas saates ka küsimusele, kas tema võib kuuluda volinikuna järgmisesse Euroopa Komisjoni.
Saatejuht oli Indrek Lepik.
Sõltuvus Läänest ilmselt ei takista Hiinat Taiwani ründamast
Seotud lood
Europarlamendi liige Marina Kaljurand näeb euroaprlamendi rolli ambitsioonikate eesmärkide püstitamises ning surve hoidmises nii riikide valitsustele kui Euroopa Komisjonile.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.