Mida toob Eestile euroliidu tööstuspoliitika? Lisaks: kas grusiinidel pole tõepoolest Kremlist pääsu ning mis saab hinge vaakuvast teedeehitusest?
- Riigipea Xi Jinping on trüginud Hiina kapitali sisse nii Serbiasse kui ka euroliitu kuuluvasse Ungarisse. Brüsseli sõnul on lahendus sellele ohule ilmne. Foto: AP/Scanpix
Euroopa Liidu uus tööstuspoliitika vähendab konkurentsipiiranguid ja loob suuremad eeldused tõeliste tööstusgigantide tekkeks. Vähemasti selline on Euroopa Komisjoni plaan.
Ehkki euroliidu väikeriikides tekitab see perspektiiv kohatist kõhedust, rõhutab Komisjoni tööstuspoliitika asejuht Maive Rute, et alternatiive õieti pole.
"Kas meil Eestis oleks siis elu parem, kui sakslased või prantslased ei tee neid investeeringuid? Tahame, et investeeringud teeb siis Hiina?"
Rute sõnul on Euroopa Liidu konkurentsi- ja vabakaubandusreeglid pärit ajast, mil Euroopa oli maailma kese nii rahvaarvu kui ka majanduse suuruse poolest.
"Me peame aru saama, et mäng on vahepeal oluliselt muutunud. Me pole enam maailma kõige suurem turg," ütleb Rute. Ja just seepärast peavad saama ka Euroopa ettevõtted kasvada nii suureks nagu seda on USA ja Hiina megakorporatsioonid.
Saate teises pooles hoiatab riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson, et Gruusia pöördumine Kremli poole on üksnes süvenemas ja ka suurtest meeleavaldustest hoolimata ei paista, et rahva tahe suudaks seda kurssi muuta.
Teedeehitusettevõtte TREV-2 juht Sven Pertens kuulutab aga oma sektorile lõppu, kui riik tõepoolest lähiaastatel teedeehitusse piisavalt raha ei suuna.
Saate tegid Karl-Eduard Salumäe, Neeme Korv ja saatejuht Indrek Lepik.
Äripäeva arvamusliider: kas elu Eestis oleks parem, kui sakslaste-prantslaste asemel investeeriks Hiina?
Seotud lood
Skeletoni ja Bolti kõrval maailmanimed
Meie kodumaiste Skeletoni ja Bolti kõrval teatasid esmaspäevase investeerimisgala järel tosinad rahvusvahelised ettevõtted, et kavatsevad Prantsusmaale investeerida kokku 15 miljardi euro eest.
Euroopa tarbijaühenduste hinnangul pole Hiina odavkaubandusplatvorm Temu pakkunud klientidele seaduses nõutavas ulatuses tarbijakaitset ja kasutab keelatud manipuleerivaid kauplemisviise.
Teedefirmad TREV-2 ja KMG on viimase paari aasta jooksul koondanud kokku paarsada töötajat, ettevõtteid räsivad raha rööviv asfaldiäri ning töötajad, keda enam valdkonda tagasi ei meelita.
Gruusia parlament võttis kolmandal hääletusel vastu nn välisagentide seaduse, mis on nädalateks tänavatele toonud sadu tuhandeid inimesi.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.