Kesk-Eestis uue lihatööstuse avanud Äntu Mõisa omanik Lauri Bobrovski plaanib juba järgmist investeeringut mahemunade tootmise suurendamiseks ja otsib selle tegemiseks investoreid.
- Äntu Mõisa omanik Lauri Bobrovski Foto: Visualista
“Munadega on kehvasti, sest meil ei ole neid täna enam väga pakkuda. See on ühest vaatest justkui väga positiivne, teisest vaatest on see negatiivne, sest me soovime pakkuda oma jaekliendile seda, et kaup oleks riiulil, aga tegelikult täna on olukord, kus kaupa tihtipeale ei leia riiulilt,” rääkis Bobrovski Äripäeva raadio hommikuprogrammis.
Intervjuus arutles ta, mis on tõuganud mahemunade nõudluse olulist kasvu, ja rääkis, kuidas läheb mahekanaliha müük majanduslanguse ajal. Samuti selgitas Bobrovski, miks ta munatootmise laienemiseks investoreid otsib, ja tõi välja, milliste eripäradega tuleks munatootmisesse investeerides arvestada.
Lisaks rääkis Bobrovski, miks ja kuidas ta pankroti äärel Äntu Mõisa üle võttis ning ning miks otsustas lihatööstur ise broilereid kasvatama hakata.
Intervjueeris Aivar Hundimägi.
Toidutootja: peame laienema, sest kogu kaup ostetakse ära
Seotud lood
Munatootja APF Holdings ennustab sel aastal Lätis õrrekanamunade nõudluse kahekordistumist, samas munade hind jääb eelmise aasta tasemele.
Saaremaa Mahemunade tootja Tanel Tang oli mõned aastad tagasi raskustes, kuid avastas siis digikanad ja kaasas nendega raha, kuid nüüdseks on digikanade partner pea hingusel, aga Tang haub uut plaani.
Vanas Euroopas tavaline firmade ja muu vara põlvest põlve pärandamine on eestlaste jaoks uus teema. Meil siin on alles esimene põlvkond varavahetuseks ettevalmistusi tegemas.