Kristjan Liivamägi: ühisrahastuses riskid kõrgemalt kui üksikaktsiatesse investeerides
„Parim kaitse investorile on oma peaga mõtlemine,“ tõdes Kristjan Liivamägi värskes „Investor Toomase tunnis“ ühisrahastuse vahendusel investeerimisest rääkides.
Kristjan Liivamäe (paremal) sõnul häid võimalusi ühisrahastuses investeerida küll on, kuid oma kodutöö tuleb investoril siin ikka ise ära teha. Rahafoorumi blogi eestvedaja Taavi Pertmani (vasakul) sõnul on portaalirisk üks suuremaid, mida investor peab arvesse võtma. Foto: Jana Saarkoppel
Kui investor tahab saada riskivaba tootlust, siis ta peab vaatama pigem klassikaliste riigi poolt tagatud deposiitide poole, tõdes majandusteadlane Krirstjan Liivamägi saates. Tema sõnul ei saa klient ühisrahastusportaalides kuvatud infole lootma jääda ning investori enda vastutus on teha kodutöö iga projekti või portaali kohta eraldi.
Ühisrahastuse kasvumured peaks nüüdseks seljatatud olema ja saab järeldusi teha, millised eestlaste seas enam levinud portaalid on investorite arvates hästi hakkama saanud ja kuhu julgetakse investeerida.
Investor kahtlustab, et on ühisrahastusplatvormi ohvriks sattunud. Platvormi juht tunnistab, et probleeme on, kuid väidab, et keegi investorite rahaga välismaale põgenenud pole ja raha on plaanis tagastada.
Ühisrahastusplatvormilt Crowdestate miljoneid laenanud ja põhja läinud saetööstuse Baltic Forest vara ei õnnestu juba mitu aastat müüa, hajub investorite lootus veel kunagi oma raha näha.
Peale viit aastat Crowdestate'is toimetamist saan õnnelikult deklareerida: miinusesse ma lõppkokkuvõttes ei jäänud. Teisalt pole liigseks rõõmustamiseks põhjust, sest tootlust õieti samuti ei tulnud.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”