Hea, et minema sain! Miinust ei tulnud, aga õppetunde kogunes küll
Peale viit aastat Crowdestate'is toimetamist saan õnnelikult deklareerida: miinusesse ma lõppkokkuvõttes ei jäänud. Teisalt pole liigseks rõõmustamiseks põhjust, sest tootlust õieti samuti ei tulnud.
Baltic Forestil projektidest on mul saamata raha üle 250 euro. Projekte pikendati kaugesse tulevikku, lõpptähtajad saabuvad alles 40 kuu pärast. Foto: Liis Treimann
Alustasin tagasihoidlikult. Mäletan hästi, et 2018. aasta septembris Crowestate'i portaaliga liitudes kandsin esimesed 1000 eurot kohe kibekiiresti kontole, et heade pakkumiste korral liiga palju ootama ei peaks.
Mintose portfellis saan tähistada kuue tuhandenda euromündi kõlisemist ja seda just investeeringu esimeseks ümmarguseks sünnipäevaks. Paras aeg teha kokkuvõte toimunust ja vastata ära kõige olulisem küsimus: kas ma olen täitnud eesmärgi teenida 12% tootlust aastas?
Ühisrahastuse kasvumured peaks nüüdseks seljatatud olema ja saab järeldusi teha, millised eestlaste seas enam levinud portaalid on investorite arvates hästi hakkama saanud ja kuhu julgetakse investeerida.
Ühisrahastusplatvormilt Crowdestate miljoneid laenanud ja põhja läinud saetööstuse Baltic Forest vara ei õnnestu juba mitu aastat müüa, hajub investorite lootus veel kunagi oma raha näha.
Samal ajal, kui vaatan kurva pilguga börsiportfelli sulamist, pean mõtlema, kuidas läheb minu ühisrahastuse investeeringutel. Kas näiteks tarbimislaenude maksjad võivad inflatsiooni tõttu tagasimaksetega hätta jääda?
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.