LHV makroanalüütik ja majandusdoktor Triinu Tapver teeb selgeks, miks osa eksperte ütleb, et pikk majanduslangus kestab, ning teiste sõnul on langus tegelikult läbi saanud.
Majanduslangust tuvastatakse põhiliselt kahe näitaja abil: reaalne ja nominaalne sisekoguprodukt ehk SKP. Peamiselt räägitakse reaalsest kvartali SKP kasvust või langusest võrreldes eelmise aasta sama ajaga, selgitas Tapver Äripäeva raadio hommikuprogrammis. Aastavõrdlusest võetakse maha hinnakasv ning nii jõuabki reaalse SKP kasvuni.
“Selles mastaabis me siiski veel langeme ja kasvu veel ei näe,” ütles Tapver. Küll aga kasvab Eesti majandus nominaalse SKPna, mis tähendab, et majandus kasvab eurodes, kust ei ole maha arvestatud hinnakasvu. Seega ei ole toodetud maht nii palju langenud, et nominaalne SKP hakkaks langema, lisas majandusteadlane.
Tänavu kolmas kvartal peaks tulema parem kui aasta tagasi, ütles Tapver. Tema sõnul on kõik eeldused selleks olemas. Majandusdoktor lisas, et üheksa kvartalit langust võib tegelikult ka juba läbi olla, sest teise kvartali lõpphinnanguid meil veel ei ole. Tapver märkis, et kvartalite võrdluses majandus tegelikult juba kasvab.
Majandusteadlane selgitas ka, kuidas statistika lugemine avalikkust mõjutab, kas Eesti on päriselt Euroopa üks kallimaid riike, milline on meie ostuvõime ning kui paljudel riikidel on suuremad tööjõumaksud kui Eestil.
Intervjueeris Hando Sinisalu.
Ekspert selgitab, miks Eesti majanduslangus ikka kestab
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eesti majandus on Balti riikidest ikkagi kõige paremas seisus, aga kuna Leedu liigub kiiremini, tunnevad eestlased hirmu.
Hommikuprogrammis käis külas pankur Priit Põldoja, kelle hinnangul toob tulevik veel mitu intressikärbet.
Statistikaameti kiirhinnangul majanduslangus teises kvartalis aeglustus.
Maailma Kullanõukogu avaldas eelmise aasta lõpus raporti, milles lükati ümber väited, et kulla pikaajaline tootlus on võrreldav inflatsioonitempoga. Uuringust tuleb välja, et kulla hinnatõus on olnud inflatsioonitempost kaks korda kiirem ning kulla hinna peamised mõjutajad on hoopis majanduskasv ning globaalsete aktsia- ja võlakirjaturgude koguväärtus.