Obskuurne majandus: te ei peaks saama avokaadosid süüa
Avokaadod on küll väga toitainerikkad ja neis on palju kiudaineid ning vitamiine. Üleüldse on nad toiduna väga kasulikud. Aga te ei peaks saama neid süüa.
Asteekide tsivilisatsiooni eelajaloolised põllumehed võtsid avokaado "päästmise" enda peale ja andsid sellele isegi väga erilise nime. “Ahuacatl” – see ei tähenda midagi muud kui munandit. Foto: Reuters/Scanpix
Nimelt peaksid avokaadod olema juba 10 000 aastat välja surnud liik. Kuid vanad asteegid tegid midagi õigesti ja nad on alles ning on Mehhikos ühtlasi nii roheliseks kullaks kui uueks "vereteemandiks", mille tootmine laastab nii loodust kui ka inimelusid.
Kujutage ette, et te olete nii jõukas, et ostate omale aeda dekoratiivse inimese. 18. sajandi rikaste brittide seas oli trend võtta omale palgale inimene, et ta nende aias romantiliselt patseeriks ja oleks vait.
Ilmselgelt mõjutavad globaalsed konfliktid, geopoliitilised kriisid ka allilmaäri. Näiteks Gaza konflikti tõttu ei saa enam Iisraeli ortodokssed juudi tudengid Maroko kaudu taskuraha.
Saade “Obskuurne majandus” tõmbab selleks hooajaks otsad kokku, et jälle taas sügisel naasta. Mis tõmbab kõige paremini otsi kokku? Eks ikka tõmblukk. Seekord kuuletegi saates, mida obskuurset toimub tõmblukkudega.
Töötukassa peale mõeldakse enamasti siis, kui räägitakse töötusest, koondamistest, maksude tõstmisest või koolitustest. Vähem tuleb jutuks aga tööturuasutuse tase ja võrdlus teistega, eelkõige muidugi naabritega.