Ettevõtete kaheprotsendilise tulumaksuga hakatakse praeguse seisuga maksustama ka raamatupidamislikku kasumit ehk kasumit, mida ettevõttel tegelikult pole.
- Vasakul Grant Thornton Balticu maksuvaldkonna juht Kristjan Järve ja paremal Grant Thornton Balticu vandeaudiitor ning partner Martin Luik. Foto: Egert Kamenik
"Mujal maailmas, kus kehtib kasumi maksustamise süsteem, ei võeta üldreeglina arvesse realiseerimata, ümberhindlustest tekkivaid kasumeid ja kahjumeid," rääkis Grant Thornton Balticu maksuvaldkonna juht Kristjan Järve.
Arvestuslik kasum võib tekkida kinnisvarainvesteeringute kajastamisel õiglase väärtuse meetodil. "Inflatsioonilises keskkonnas mingi intervalliga, üldiselt 1–3 aastaga toimub kinnisvara üleshindlus. See otseselt mõjutab perioodi kasumit, millelt tuleb maksu maksta," rääkis Grant Thornton Balticu vandeaudiitor ning partner Martin Luik. "On ilmselt nüüd motivatsioon lükata see hindamine tulevikku või olla pessimistlikum." Kui väärtust ei korrigeerita, ei ole ka mõju perioodi kasumile, lisas ta.
Sellised probleemid on veel finantsinvesteeringute, põhivara, omanikulaenu diskonteerimise, osalusoptsioonide ja palju muuga. Samuti võivad maksud erineda kohaliku (EFS) ja rahvusvahelise (IFRS) standardi vahel.
Tõenäoliselt polnud poliitilise tellimuse ja ajapuuduse tõttu ministeeriumil aega erisusi läbi analüüsida ja arvesse võtta, ütles Järve. Siiski loodab ta, et seaduseandja ise annab veel lisaks paremaid juhiseid ja raamistiku.
Kuula saatest “Kasvukursil” pikemalt, millele peaks ettevõtja või ettevõtte juhina eriliselt tähelepanu pöörama, et maksude maksmisel mitte hätta jääda.
Intervjueeris Ireene Kilusk.
Julgeolekumaks võib nõuda osa näilisest kasumist
Seotud lood
Rahandusministeeriumis on vist unustatud, et raamatupidamislik kasum ei ole sama mis raha, millega maksu maksta, kirjutavad advokaadibüroo Sorainen maksueksperdid Paul Künnap ja Verner Silm.
Meie eesmärk peab olema nõtke, karge, automaatne, kiire asjaajamisega, vähese bürokraatliku hõõrdeteguri ja väiksemate kuludega masinavärk riigis, sihtasutustes, aga ka omavalitsustes, ütles peaminister Kristen Michal (Reformierakond) riigikogus 2025. aasta riigieelarve eelnõu üleandmisel.
Kui valitsuse majanduspoliitika vastu hakkavad protestima ka need, kes seda varem teinud pole, tähendab see, et olukord on tõesti halb ega saa ühelgi juhul nii jääda, kirjutab ajakirjanik, meediaprojekti Pribaltajets autor Andrei Demenkov.
Kasumimaksu seadusesse vormimisel tuleb teha veel mitu valikut, millest hakkab sõltuma selle maksu tulemuslikkus, sealhulgas ka ettevõtjate motivatsioon seda tasuda või sellest kõrvale hiilida, kirjutab PricewaterhouseCoopersi Ukraina juhtivpartner ja raamatupidamise toimkonna aseesimees Ago Vilu.
2018. aastal Leedus loodud ühisrahastusplatvormi
Profitus idee sündis järk-järgult, kui kinnisvara ostjate ja müüjatega suheldes ning kinnisvaraprojekte arendades võis näha inimeste üha suurenevat investeerimishuvi.
Hetkel kuum
Tagasi Äripäeva esilehele