Kauaaegse liitlase langemine Süürias mõjutab otseselt ka Venemaa positsiooni maailmas.
- Veel tänavu suvel käis Vladimir Putin Süürias, mil Bashar al-Assadi võim paistis veel raudkindel. Foto: Reuters/Scanpix
Olgugi et Bashar al-Assad on kihutatud Moskvasse ja Süüria on justkui vaba riik, ei saa Süüria enam kunagi ühtseks riigiks, ütles "Äripäeva arvamusliidri" saates majandusekspert ja geopoliitika asjatundja Raivo Vare.
"Juhtub see, mida ütlesin juba 2015. aastal: Süüria ei ole ühtne riik ja selleks enam kunagi ei saa," selgitas Vare.
Tol aastal sekkus Venemaa Süüria kodusõtta, et päästa Assadi režiim mässuliste pealetungi eest. Nüüd, üheksa aastat hiljem on Damaskus siiski langenud ja Süüria eri piirkonnis on võimul eri motivatsioonide ja ambitsioonidega rühmitused.
Kui Moskval olid Assadiga soojad suhted ja tänu sellele ka riigis nii õhuväe- kui ka mereväebaas, siis selle privileegi jätkumine on enam kui kahtluse all.
"Venelased on ju jõhkralt tapnud," rõhutas Vare, viidates eeskätt Aleppos mässuliste ja tsiviilisikute vaippommitamisele. Samas sõltub tema hinnangul Tartusi ja Hmeimimi baasi saatus kõige rohkem Türgist, kes on selgelt olulisim otsustaja kogu konfliktis.
"Venelaste prestiižile on see kahtlemata väga tõsine tagasilöök," ütles aga Vare, kelle sõnul sai Süürias toimunuga ka kõigile teistele Kremli klientidele selgeks, et Venemaa kalkuleerib üksnes jõu järgi. "Kui jõudu on, siis teeb. Kui pole, jätab sinnapaika nii, et silm ka ei pilgu."
Saates tuli põhjalikult juttu Lähis-Ida geopoliitilisest pildist, ka Iisraelist ja Iraanist ning samuti sellest, mida tähendab see kõik tuleviku mõttes Venemaale.
Intervjueeris Indrek Lepik.
Raivo Vare: Vene prestiižile on Assadi langemine suur tagasilöök
Seotud lood
Süüria üks mõjuvõimsam mässuliste grupp Hayat Tahrir al-Sham üllatas mõned päevad tagasi kogu maailma, kui nad vallutasid Aleppo, Hama ja Damaskuse ning lükkasid võimult enam kui 50 aastat valitsenud Assadi dünastia võimu.
Täiesti ootamatu pööre Süüria kodusõjas toimus tänu Iisraeli sõjale Hamasi ja Hezbollahi vastu. Diktaator Bashar al-Assad kukkus aga Türgi tõttu.
Bashar al-Assadi režiimi kukutamine Süürias ei mõjuta mitte ainult poliitilist, vaid ka majanduslikku jõudude tasakaalu piirkonnas. Peamiseks kasusaajaks saab Türgi, kes tugevdab oma positsiooni gaasikeskusena, Süüriat läbivad torujuhtmeprojektid aga unustatakse.
“Kaardipakk on sassi löödud”
Täiesti ootamatu pööre Süüria kodusõjas, arusaamatud raputused Rumeenias ja Lõuna-Koreas ning euroliidu unistus suurest vabakaubandusleppest.
Miks väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted peaksid panustama rohkem innovatsiooni ja kuidas pank saab siin olla neile abiks, räägitakse värskes Äripäeva raadio saates.