Selle nädala üks olulisemaid teemasid on Eesti elektrisüsteemide sünkroniseerimine Mandri-Euroopa elektrivõrguga, millest ei saa ka Cleantechi saates mööda vaadata.
![Karlis Goldstein ja Adam Erki Enok (paremal).](https://static-img.aripaev.ee/?type=preview&uuid=63e149ac-9114-50da-9775-1bf9df9bbb10&width=3840&q=70)
- Karlis Goldstein ja Adam Erki Enok (paremal). Foto: Andres Laanem
Vajadus olla igal hetkel valmis ise oma elektrisüsteemi tasakaalus hoidma tähendab ka seda, et lisaks suurenevale taastuvenergia tootmisele peame keskenduma ka selle energia salvestamisele.
Milliseid uksi uus elektrivõrk avab ja kas me oleme ikkagi nendeks võimalusteks valmis, räägivad saates kliimaministeeriumi taastuvenergia valdkonnajuht
Karlis Goldstein ja Sunly energiasalvestuse projektijuht
Adam Erki Enok.
Goldstein leiab, et Eesti katsub prognoosida ette tulevikuühiskonda. "Me teame regulatiivsetest piiridest seda, et fossiilkütuste kasutamine üleüldiselt väheneb ja see suunab aina rohkem energia lõpptarbimist, olgu see siis transpordis, küttes või jahutuses elektritarbimise poole. See tähendab, et riigi energiatarbimine ei pruugi suureneda, aga see nihkub ümber elektrile. See tähendab seda, et täiendavat tähelepanu on vaja elektrienergia tootmisele ja selle tagamisele, et võrgud vastaksid ootustele nii tarbija kui ka tootja poole pealt," sõnas Goldstein.
Adam Erki Enok lisas, et enegeetika tulevikus kehtib Pareto printsiip. "Esimesed 80 protsenti saavutada on palju lihtsam, kui on viimast 20 protsenti saada. Kuidas me seda viimast otsa lahendame, et saja protsendini jõuda, me veel ei tea. Hakkame minema, teeme esimesed kaheksakümmend ära, tee peal saame targemaks ja teeme ära."
Täpsemalt sellest, kuidas läks desünkroniseerimine ja sünkroniseerimine, milline on energiasalvestuse tulevik ja kas eelistada maismaa- või meretuuleparke, saab kuulda juba saatest. Saadet juhib Mart Valner.
Saadet toetavad Sunly ja Eesti Rohetehnoloogia Liit.
Eesti energiasüsteemi tulevik. Uus elektrivõrk avab uksi, milleks me ei pruugi valmis olla
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Pühapäeval kulmineerub Balti riikide desünkroniseerimine, kui Eesti, Läti ja Leedu ühendavad end Euroopa elektrivõrku.
Toidutööstused rohkem mures
Sel nädalavahetusel lülitub Eesti lahti Venemaa elektrivõrgust. Siinsetele elutähtsate teenuste osutajatele tähendab see juba ammu sahtlis ootavate kriisiplaanide meelde tuletamist, kuid mõned ärid on mitu kuud nuputanud, mida teha siis, kui elektrit ei ole ega tule.
Vastuseis tuuleenergiale on hüsteeritsev ja demagoogiline
Valitsuse välja käidud energialahendus on tervitatav, ehkki selgelt liiga vähe maismaa tuule jaoks ja natuke ennatlik meretuule puhul, kirjutab Rohetiigri nõukogu esimees Andres Veske.
Nädala pärast toimub kaua oodatud desünkroniseerimine. Kliimaminister lubab, et varustuskindlus on tagatud, ent tööandjate sõnul on see vaid pool rehkendusest.
Olen veendunud, et tehisintellekt (AI) on saamas meie elu lahutamatuks osaks, kuigi selle juurutamine ja kasutuselevõtt võib võtta kauem aega, kui paljud eeldavad. Oleme juba näinud, kuidas AI suudab tõhusalt lahendada äärmiselt keerukaid ülesandeid. Samas on see tehnoloogia veel üsna kaugel täielikust äriprotsessidesse integreerimisest, mis nõuab põhjalikku tööd ja aega.