Audiitoritel tuleb seoses ESG aruannete auditeerimisega palju tööd juurde, mistõttu ei tohiks auditi tegija valimist jätta viimasele minutile.
- Aastast 2025 peavad Eesti ettevõtted hakkama esitama kestlikkuse ehk ESG aruandeid. Teemat avab saates PwC auditeerimisteenuste partner Janno Hermanson. Foto: Raul Mee
PwC auditeerimisteenuste partner Janno Hermanson ütles, et nüüdsest eristatakse finantsvandeaudiitoreid ja kestlikkusvandeaudiitoreid. Ettevõtetel tuleb jälgida, et audiitoril oleks vastav kvalifikatsioon.
Kuigi kestlikkusaruandluse seadust ei ole Eestis veel vastu võetud, usub Janno Hermanson, et see kinnitatakse riigikogus veel tänavu. Sellisel juhul peab suurusjärgus kümme ettevõtet Eestis esitama ESG aruande juba 2024. aasta kohta. Järgmisest aastast hõlmab aruande esitamise kohutus palju suuremat ringi – orienteeruvalt 300 ettevõtet.
Aruandekohustuslased seisavad küsimuse ees, milliseid mõõdikuid on nende äriprotsesside kirjeldamisel hea kasutada.
Kuula saatest, kuidas leida vastava litsentsiga audiitor ja mis peaks olema enne audiitori kaasamist ettevõttel läbi mõeldud. Hermanson räägib ka, miks raamatupidamise aastaaruande audiitor ja kestlikkusaruande audiitor võivad olla ühel ettevõttel erinevad ning kui palju saavad IT ja ärianalüütika lahendused ESG raporteerimises ettevõtteid aidata.
Saadet juhib Juuli Nemvalts.
PwC: ESG audiitorit valides jälgi kvalifikatsiooni
Seotud lood
Ettevõtted, kes on ESG aruandluse kohustusega, peavad juba 2025. aastal oma äritegevuses juhinduma kolmest mõõtmest: keskkond (Environment), sotsiaalsed tegurid (Social) ja juhtimisalased tegurid (Governance).
Ettevõtteid tabavad pettused ja rünnakud pole kuhugi kadunud, tõdes audiitorettevõtte PwC juhtimiskonsultatsioonide osakonna juht Erki Mägi.
CER-direktiivist tulenevalt peab osa ettevõtteid uue kohustusena hindama oma toimepidevust ja kriisideks ettevalmistust.
Uue saatesarja esimene saade
Välisturgudele laienedes eeldatakse, et maksud on sama lihtsad kui Eestis, mistõttu pole maksudega tegelemine esimene prioriteet. Küll aga on riike, kus haldurid on agressiivsed, kontrollivad rohkem ja ka trahvivad ulatuslikumalt, rääkis Äripäeva raadios PwC maksude osakonna juht Hannes Lentsius.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”