Keila kakaoparadiisi mõrumagus edulugu. “Äri on kokkuvõttes maitsev.”
Keilas asuva tehase juures on tunda kange kakaolõhn. Novembrikuine šokolaadikarva pori teeb ideaalse temaatilise sissejuhatuse. Asjatundmatu silm võib mahalaadimisest pudenenud kakaoube pidada tühisteks kivikesteks.
See “tühine klibu” on täna meelevaldselt öeldes pruun kuld. Šokolaadi hind on kõrgele kerinud ning siin tehases kakaomassi tootva ettevõtte Panamiri juhtide arvates ei tule ta veel nelja-viie aasta jooksul kindlasti alla.
Keilas tegutsev firma toodab kakaomassi sellise hooga, et iga aasta kerkib müügitulu 20 miljoni eurose sammuga. Kasumgi oli eelmisel aastal neil üle 9 miljoni euro. “Äri on kokkuvõttes maitsev,” ütlevad Panamiri juhid.
Tänavuse toiduainetööstuse TOPi põhitegija on kakao, mis ühelt poolt on viimasel ajal enim kallinenud tooraine, aga teiselt poolt ka tänavuse TOPi võitja põhikaup, mida müüakse selles firmas enim Venemaale.
Hoolimata sanktsioonidest ja ühiskondlikust survest on mitmed Eesti ettevõtted müüki Venemaale hoopiski suurendanud. Mõnel jällegi on osa ärist Venemaale lõksu jäänud või kontroll sealse tütarfirma üle kadunud.
Kunagise Rikaste TOPi liikme, kakaoäriga tegelenud Arkadi Gorlatši firma Nord Cocoa OÜ pankrotimenetluse lõpptulemusena jäi 40 võlausaldajal kokku saamata üle 43 miljoni euro.
Maailma Kullanõukogu avaldas eelmise aasta lõpus raporti, milles lükati ümber väited, et kulla pikaajaline tootlus on võrreldav inflatsioonitempoga. Uuringust tuleb välja, et kulla hinnatõus on olnud inflatsioonitempost kaks korda kiirem ning kulla hinna peamised mõjutajad on hoopis majanduskasv ning globaalsete aktsia- ja võlakirjaturgude koguväärtus.