Internet mobiiltelefoni vahendusel ehk WAP kannab eneses suurt perspektiivi, kuid sel tootel on ka omad miinused.
WAPi (Wireless Application Protocol) esimeseks takistuseks on andmeside kiirus GSM-võrgus. Mobiilse andmeside kiirus oli ja on ka täna 9,6 kb/s, mis on võrreldav kümne aasta taguse tavamodemi kiirusega analoogvõrgus.
Tänasel päeval, kus esikohal on kiirus, ei vaja interneti kasutaja ilusaid tekste ja liikuvaid pilte, vaid tähtis on info sisu. WAP on kehtestanud standardi, millega püütakse üle kanda maksimaalne hulk kasulikku infot minimaalse aja ja mahuga.
Teiseks takistuseks on mobiiltelefonide väikesed ekraanid ? ei saa vaadata korralikult suuri ja mahukaid interneti lehekülgi. Kui tavaliselt kasutatakse netis HTML-keeles kirjeldatud lehekülgi, siis WAPi puhul on leheküljed kirjutatud WMLis. WML on kohandatud spetsiaalselt mobiiltelefonidele ja oskab arvestada mobiiltelefoni ekraani väiksust.
Kolmandaks takistuseks on mobiiltelefoni klaviatuur, mis on väike ja lisaks on iga klahvi all tegelikult mitu sümbolit. Need põhjused teevad interneti aadresside sisestamise ebamugavaks.
WAP on standardprotokoll andmete ülekandmiseks juhtmeta ühenduste abil, mis arvestab eelkõige mobiiltelefonide iseärasusi ja võimaldab tuua mobiiltelefoni ekraanile interneti-põhised teenused. See ei tähenda aga praeguste interneti-teenuste pakkumist mobiiltelefonidele, vaid eeldab täiesti uute teenuste väljatöötamist.
WAPi mudel on sarnane WWW mudeliga ? tegemist on klient-server tüüpi protokolliga, kus minibrauser on mobiiltelefoni lisatud.
Juuresoleval skeemil klient (ehk mobiiltelefon) suhtleb väravaga (Gateway). Värav omakorda suhtleb vajaliku serveriga võrgus, olles serveri jaoks tavaline klient. Värava eesmärgiks on kodeerida ja dekodeerida vahetatavat infot kliendi ja serveri vahel ? edastatav info muudetakse telefoni sisse ehitatud minibrauserile arusaadavaks.
Arvestades mobiiltelefonide ekraani väiksust ja klaviatuuri kasutamise ebamugavust on WAP-teenuste kasutamine üles ehitatud portaalidele ja menüüdele. Nii nagu interneti brauseri kasutamisel määrab klient ära oma alguslehekülje, nii valib WAPi kasutaja algusleheküljeks ühe portaali, milles on pakutavad teenused telefonimenüü kujul. Kasutades menüüsid on juba lihtsam orienteeruda, et leida soovitud infot. Samuti on ettenähtud, et kasutaja saab lisada vastavalt oma soovidele menüüdesse uusi teenuseid ja rakendusi.
Esimene firma Eestis, mis hakkas pakkuma WAP-teenuseid, oli reaalaja uudised turule toonud Äripäev (aadressil wap.aripaev.ee). Tema järel pakub online-uudiseid ka Eesti Päevaleht (mmm.epl.ee). EMT on teatanud, et lubab AP teenuseid oma klientidele maikuust ja need baseeruvad lühisõnumitel. Ka Hansapank ja Optiva pank on lubanud veel sel aastal oma klientidele WAPil baseeruvad teenused kasutusele võtta.
Lisaks uudistele ja infovahetusele on WAPi kasutusvaldkonnaks liiklussõnumid, teede ja tänavate skeemid, ilmateated, piletite broneerimine ja tellimine (teatrid, kinod, kontserdid, reisid), pangandus, e-post, mobiilkaubandus (m-kaubandus ehk e-kaubandus läbi mobiiltelefoni), tele ja raadiokavad, meelelahutus ja palju muud.
Tänasel päeval on WAP-teenuste ja rakenduste aktiivsete kasutajate arv suhteliselt väike, kuna Eesti turule pole jõudnud piisaval arvul WAPi toetavaid telefone. Samuti pole ka piisavalt huvitavaid ja vajalikke rakendusi teenuste pakkujate poolt.
Suvel peaks olukord WAPi toetavate mobiiltelefonide osas paranema. Lisaks Nokia 7110 jõuavad Eestis müügile Ericsson R320s, Motorola kaks mudelit ? Timeport ja Talkabout. Sügiseks on oodata Nokia 9110i, Nokia 6210, Ericsson R380s ja Ericsson A 2618s. Samuti on lubanud WAPi toetavaid mobiiltelefone Alcatel, Siemens, Benefon jpt.
Mobiilset andmesidet on arendanud kõik juhtivad telekommunikatsioonifirmad juba aastaid, kuid seni puudus ühtne standard. 1997. aastal moodustasid Ericsson, Motorola, Lucent ja Unwired Planet ühisfirma WAP Forum. Eesmärgiks oli välja töötada üks standard juhtmeta ühenduste jaoks ehk WAP. Aasta hiljem avati WAP Forum kõigile tootjatele ja rakenduste pakkujatele ja tänaseks päevaks on osalejate arv üle 200.
Juhtivate mobiiltelefonide tootjad ennustavad, et aastal 2003 on mobiiltelefonide kasutajate arv üle 1,2 miljardi ja ligi 50 nendest kasutab mobiiltelefoni, mis toetab WAPi.
Autor: Heigo Ensling
Seotud lood
Vargused ei ole jätnud puutumata mitte ühtegi kaupluseketti. Kuigi suuremad poed panustavad turvalisusele üha rohkem, kannavad ärid iga aasta varguste tõttu siiski väga suuri kahjusid. Forus annab ühe Eesti suurima turvapartnerina ekspertnõu, kuidas kaitsta paremini oma vara ja kaupluse töötajad saaksid end tunda turvalisemalt.