Kuidas katkestada töösuhe, kui tööandja ja töötaja on tõsises konfliktis?
Tööelus esineb olukordi, mil töötaja ja tööandja vahel tekkinud konflikti tõttu ei ole lepingupooltel enam soovi ega tahtmist töösuhet jätkata. Sageli toimitakse sellisel juhul töösuhte lõpetamisega kiirustades, mõtlematult ega peeta kinni seaduses ettenähtud töölepingu lõpetamise korrast. Korrast ei pea kinni ei tööandja, kes nõuab töötaja viivitamatult töölt lahkumist, ega töötaja, kes jätab töö sinnapaika ja lahkub omavoliliselt. Seadus ei anna ei tööandjale õigust nõuda töötaja viivitamatut töölt lahkumist ja järgmisel päeval tööle mitteilmumist, samuti ei tohi töötaja jätta mõjuva põhjuseta tööle ilmumata.
Pärast arusaamist, et töösuhet ei ole võimalik enam jätkata, tuleb see lõpetada seaduses ette nähtud reeglite kohaselt. Kiirem ja valutum mõlemale poolele oleks saavutada poolte vahel kirjalik kokkulepe ja lõpetada tööleping töölepingu seaduse § 76 alusel poolte kokkuleppel. Töölepingu lõpetamine poolte kokkuleppel eeldab mõlema poole tahet.
Kui töölepingu lõpetamise algatab töötaja, esitab ta lahkumisavalduse, milles näitab soovitava töölepingu lõpetamise kuupäeva. Kas tööleping sellest kuupäevast ka lõpetatakse, oleneb tööandja nõusolekust. Kui on tegemist määratud ajaks sõlmitud töölepinguga, on tööandjal õigus nõuda töötajalt etteteatamist vähemalt üks kuu. Töötaja lahkumine enne etteteatamistähtaja möödumist toob kaasa tööandja õiguse nõuda töötajalt hüvitisena keskmist päevapalka etteteatamistähtajast puudu jääva iga tööpäeva eest.
Kui tööleping on lõpetatud kas töötaja soovil või poolte kokkuleppel seadust järgides, on tööandjal kohustus maksta töötajale töölepingu lõpetamise päeval lõpparve ja anda kätte tööraamat. Lõpparve maksmise või tööraamatu kätteandmisega viivitamise korral on tööandja kohustatud maksma töötajale keskmist päevapalka iga viivitatud päeva eest: lõpparvega viivitamise korral mitte üle töötaja ühe kuu keskmise palga, tööraamatu kätteandmisega viivitamise korral kuni tööraamatu kätteandmiseni.
Seotud lood
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.