USA kongressi komisjon, mis küsimust uuris, soovitab maksuvabastust pikendada vähemalt aastani 2006.
Wal Marti taolised traditsioonilised jaemüüjad, kes maksavad maksudeks miljardeid dollareid, süüdistavad aga seaduseandjaid, et need on e-äridele andnud ebaausa maksueelise.
Mängus on suured summad. USAs on hinnangute järgi 90 miljonit internetikasutajat, kellest pooled sooritavad sisseoste internetis. Ainuüksi jõulumüügist langes e-kaubamajade arvele 5?6 miljardit dollarit.
?Internetikaubandus on kasvamas nii suureks, et seda soovitakse lausa vägisi maksustada. Arvan, et see saab teoks juba lähiaastatel,? ütles e-kaubanduse konsultatsioonifirma Volksware juhataja John Jerney.
E-kaubanduse komisjon arutas maksustamise küsimust üle aasta ilma kokkuleppele jõudmata. Komisjoni kuulusid maksustamist pooldavate, selle vastaste ning kompromisslahendust taotlevate firmade esindajad.
Vaidlused olid sedavõrd ägedad, et komisjonil ei jäänud muud üle, kui taotleda 1998. aastal antud maksuvabastusele lisaaega. See on võit komisjonis istunud AT&T, AOLi, Time Warneri, Gateway ja MCI WorldComi omanikele.
?Oleme internetifirmadele andmas püsivat maksueelist, kuid see pole aus. Kõik vihkavad makse, kuid kuna neid tuleb maksta, peaksid tingimused võrdsed olema,? ütles Utah? kuberner Mike Leavitt.
Vabariiklane Leavitt pooldab seadust, mis asetaks interneti-, telefoni- ja kataloogimüügi võrdsele alusele.
Käibemaks on USAs suurim maksutulude allikas. Selle arvele langeb umbes pool riigi ja osariikide tuludest. Kui allikas kokku kuivab, tuleb tõsta tulumaksu.
Internetikaubandusele antud maksuvabastus vähendab maksutulu tuntavalt. Juba on ka traditsioonilised müüjad nagu Wal Mart käivitanud e-müügi. Sama teevad teised.
PricewaterhouseCoopersi analüütik Virginia Gates ütleb, et ettevõtted hakkavad juba leppima mõttega, et varem või hiljem tuleb ka neil makse maksma hakata. USAs on selleks esmalt vaja praegu kehtivas maksurägastikus kord luua.
Autor: ÄP
Seotud lood
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.