Sattusin hiljuti Soomes tõsise selgroovigastusega praktiliselt liikumatuna meditsiiniabi karusselli, kirjutab Eesti Päevalehe arvamusküljel Tallinna Piimatööstuse juhatuse esimees Neeme Jõgi. Olen kindel, et erinevalt Soomest ei tule Eestis ühelgi raske vigastusega patsiendil veeta tervelt ööpäev kiirabibrigaadi saabumisest kuni haiglapalatisse jõudmiseni.
Hilisemates vestlustes tuttavate Eesti raviasutuste juhtidega sain kinnitust, et meil võiks vastav personal kahe tunni piiri ületades uut töökohta otsima asuda. Küll aga mahub Soomes suurepäraselt eurostandardisse tööpäeval keskpäevasel ajal seitsmetunnine ooteaeg ülikoolihaigla koridoris raamil.
Mõneti on meil kujunenud reegliks välismaiste patsientide eeliskohtlemine, sõltumata nende joobeastmest, ehkki raja taga on pigem vastupidi. Kuid uskuge, rahvuse ja kodakondsusega polnud minu juhtumi puhul mingit pistmist, sest tosinast saatusekaaslasest vähemalt lähemal lamajad olid Soome haigekassa kindlustusega.
Valudest ähmastunud mõistus kinnitas paaniliselt, et varsti avastatakse eksitus ning hooldushaigla asemel saan ka meditsiinilist abi. Oma viga, et ei olnud ennast piisavalt informeerinud elu võimalikkusest eurostandardite tingimustes.
Edasistest sündmustest meenub meeldiva emotsioonina kodumaiste parameedikute saabumine. Loomulikult ei takistanud äralendu see, et Soomes juba tehtud uuringutest sain lubatud koopiate asemel kaasa tühjad pihud.
Sellised sündmused panevad paratamatult otsima põhjusi, miks me ei oska vääriliselt hinnata meid ümbritsevaid väärtusi. Vaieldamatult on üheks nendest meie tohtrite tase ja eelkõige otsustavus. Loodan, et liitudes Euroopaga ei hakka ka meie arstid ainult kollektiivselt diagnoose määrama ega loobu võimalike atesteerimis- ja karjääriprobleemide hirmus individuaalsetest otsustest ning sellega kaasnevast vastutusest.
Muidugi on spetsiifilistes valdkondades spetsialiseerumise tase paikkonniti erinev. Siit ka vajadus teha tipptasemel lõikusi mitmes paigas, kuid kinnitan kõigile rajataguste meditsiiniteenuste kummardajatele kodumaise meditsiini kõrget taset.
Päevatoimetaja kommentaar:
<i>Eilne Kroonika kirjutas, et Tallinna Piimatööstuse juht Neeme Jõgi sai raske selgroovigastuse, kui läks ühes Soome majutuskohas trepist üles last süles magama viima ja komistas. Et last säästa, kukkus ta ise selja peale. Ei tea, kuidas Eestis, aga USAs võiks selline mees kohemaid presidendiks kandideerida.</i>
Seotud lood
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.