Meie ühiskondlikus arvamuses on toimumas positiivsed muudatused. Paar aastat tagasi üritati füüsilisest isikust ettevõtjate (FIE) olemasolu lihtsalt ignoreerida. Nüüd on poliitikud ja ajakirjandus küll FIEde olemasolu tunnistanud, arusaam nende olemusest aga on endiselt ähmane.
Kõige lihtsam oleks asi siiski puust ette ja punaseks teha. Juuresolevas tabelis on toodud erinevate ettevõtlusvormide võrdlus. Et mitte asja liiga keeruliseks ajada, on lähtutud sellest, et kõik ettevõtted on käibemaksukohustuslased ega tee maksustatavaid erisoodustusi.
Võrdlusest nähtub, et oma põhimõttelt on FIE kõige lähedasem täisühingule, vahe on ainult selles, et FIE-l ei ole mitut osanikku. Seetõttu on pehmelt väljendudes kummaline, et kahe täisvastutusega osaniku ettevõttele kehtivad ühed tulu- ja sotsiaalmaksuste sätted, ühe täisvastutusega ettevõtja puhul teised.
Hämmastav on ka korduvalt kõlanud väide, et FIE ei ole võimeline era- ja ärikulude vahel vahet tegema ega suuda ta ka ettevõtte raamatupidamist eraelust lahus hoida.
Seni pole küll millestki võimalik olnud järeldada, et see võime koos äriühingu registreerimisdokumentidega kaasa antakse. Pigem on tegemist konkreetsete üksikjuhtumitega. Kui ettevõtja ei suuda era- ja ärikulusid lahus hoida FIEna, ei suuda ta seda üldjuhul ka äriühingu osanikuna. Maksuametil oleks selle väite tõestuseks arvatavasti piisavalt näiteid pakkuda.
Tõde on Olavi Kärsna väites (ÄP 14.04.2000), et FIEdel pole üldjuhul erakondadele pakkuda midagi peale hääle. Aga neid hääli on tänaseks üle viiekümne tuhande. Erakonnal, kes FIEde diskrimineerimise lõpetamise oma südameasjaks võtab, on lootust need endale saada.
Lohutuseks alles alustavatele FIEdele aga ütleks, et õnneks lõpeb postsotsialistlik suhtumine FIEdesse Eesti Vabariigi riigipiiril. Arenenud äritraditsioonidega riikides osatakse piiramatu vastutusega ettevõtjat hinnata ja see on väärtus, mis kohalikke ebamugavusi taluda aitab.
Seotud lood
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.