Klientidele katteta lubadusi jagavad kinnisvaramaaklerid solgivad turgu ning viivad põhjendamatult alla tublide ja atesteeritud maaklerite mainet.
Kindlasti on paljud lugejatest kuulnud oma tuttavatelt väidet, nagu oleks kinnisvaramaaklerid halvad ning petaks kliente. Vähemalt mina olen.
Eestis on sadu kinnisvarafirmasid, kus töötab kokku kuni tuhat kinnisvaramaaklerit. Tuleb tunnistada, et maaklerite kutseoskusi kontrollival Kinnisvaramaaklerite Kojal pole turul tegutsevatest kinnisvarafirmadest ja seal töötavatest maakleritest selget ülevaadet, kuna puudub seaduslik regulatsioon, mis paneks paika tingimuslikud nõuded kinnisvaravahendusfirmadele ja nende töötajatele.
Hinnanguliselt tuhandest kinnisvaramaaklerist on oma kvaliteeti tõestanud vaid 67 (24 firmast) ? need on maakleri atestaadi saamiseks läbinud maaklerite kojas põhjaliku eksami. Nad on teinud atestaadi nimel kõva tööd. Juhul, kui nad kuritarvitavad kliendi usaldust, on jutt lühike ? aukohus. Juhatus võib nad maaklerite kojast välja heita ning kuudepikkune õppetöö ja atestaadiga kaasnev hea maine läheb vett vedama. Ülejäänud firmad ja maaklerid tegutsevad omapäi, võtmata vastutust oma tegude eest.
Mõned näited. Üks tuntud kaubamärgiga kinnisvarafirma kuulutab lehtedes, et ettevõte ostab kokku kortereid. Sinna helistamisel selgub, et tegu olevat ikka kinnisvaravahendusfirmaga, mis võib küll korterit aidata maha müüa, ent välja ostetakse eluase siis, kui see on vähemalt paarkümmend protsenti turuhinnast odavam. Siin tuleks mõnel ametkonnal välja selgitada, ega tegu pole eksitava reklaamiga ning ebaausate võtetega kliendi enda poole meelitamisega.
Iseäranis nukker on seis Tartus. Seal tegutsevast ca 40 kinnisvarafirmast maksavad ausalt kõiki riigimakse ehk alla kümne. On kujuteldamatu, et 2002. aastal Eestis kirtsutab kinnisvaramaakler nina, kui klient palub tal esitada kirjaliku arve.
Paljud Tartu maaklerid lubavad süüdimatult klientidele, et müüvad pakutava eluaseme maha 20 protsenti kallimalt, kaks korda kiiremini ning kolm korda väiksema vahendustasu eest kui mainekad konkurendid. Loomulikult läheb klient õnge, sest tegu näib olevat säästetud rahaga. Samas on Pindi Kinnisvara Tartu bürool olnud juhtumeid, kus sama n-ö ärakaranud klient tuleb paari kuu pärast tagasi, sest tundmatus firmas tegutsev tundmatu maakler ei suutnud oma ilusaid sõnu reaalsuseks vormida.
Üks Tartus tegutsev firma surub klientidele peale esinduslepinguid, mille kohaselt kohustub klient müüma korteri firmale alla turuhinna, kui vahendaja ei suuda korterit õigeaegselt maha müüa. Absurdsuse tipp. Kahjuks on mõni tartlane sellele ka alla kirjutanud ? paljud ei loe siiani hoolikalt, kuhu neilt allkirja küsitakse ning mida see kaasa võib tuua.
Kõige krooniks võite sattuda objektile, mida end vahendajana reklaamiv maakler üldse ei esinda. Klient on sõlminud kinnisvarafirmaga esinduslepingu, ent nn nurgamaaklerid peilivad objekti asukoha välja ja hakkavad seda ise müüma. Klient maksab heas usus maaklerile objekti broneerimisel ettemaksu, ent korteri asemel saab ta hoopis närvivapustuse, kui selgub, et maakler on rahaga ammu nelja tuule poole kadunud ning ükski tema telefoninumber ei vasta.
Ennetamaks selliseid situatsioone soovitab maaklerite koda vältida libamaaklerite teenuseid. Enne eluaseme müüki tasub uurida vahendaja tausta.
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.