Talvepuhkus on parim aeg tegeleda ajaviiteks käsitööga, mis annab ühest küljest elamuse ning teiselt poolt kauni ja meeldejääva eseme.
See annab põhjuse välja võtta vana õmblusmasin või lihtsalt niit ja nõel ning panna proovile oma oskused, millele võibolla iga päev rakendust ei leia. Tasub näiteks ringi käia mõnes kangapoes ning mida ulatuslikumat valikut see pakub, seda rohkem tekib fantaasiat, mida rakendada.
Oma kujutlusvõime kasutamiseks pakub suurepärast võimalust lapitehnika, milles võib valmistada väga erinevaid esemeid. Meeldiv on ka see, et kui mõnda keerulisemat mustrit ei julge esialgu ette võtta, leidub ka lihtsamaid tehnikaid, kuidas oma enda kätega pereliikmetele talveüllatus valmistada.
Õppimisel tasub eeskuju võtta professionaalide töödest. Tapal elav Ülle Tiidumaa on füüsilisest isikust ettevõtjana ?tootnud? lapitehnikas esemeid juba aasta. Alguse sai see hobist, kuid kui esemed koju enam ära ei mahtunud ning tuttavatele ka justkui ei sobinud kinkida, tuli neid turustama hakata ka kaugemale. ?Teen nii, kuidas tellitakse,? ütleb ta ning tellimusi jagub.
Soovitakse nii tekke, voodi- ja seinakatteid, patju, pajakindad, linikud, aga ka istmekatteid, servjette, kohvikannu soojendajaid, rösterikatteid ning kõike muud võimalikku. Ostetakse nii omale koju, kui kingitusi pulmadeks või beebitekke katsikuteks. Viimase ühe meeldejääva esemena valmistas Ülle endale lausa lapitehnikas päevitusteki.
Hinnad on Tiidumaa sõnul väga erinevad, siiski näiteks suured kaheinimese voodile mõeldud voodikatted maksavad tema käest tellituna üle tuhande krooni. Umbes pooleteise kuni paarituhande krooni eest võib seinakatte soetada aga väikestest käsitöökauplustest Tallinna vana-ja kesklinnas.
Miks mitte aga valmistada lapitekk ise? ?Kõige rohkem on vaja tahtmist, aega, vajalikke ja häid töövahendeid ? lõikematti, lõikeketast, tekstiilikääre, palju eri tooni riidematerjale, soovitavalt puuvillaseid, õmblusmasinat,? annab Tiidumaa lihtsa retsepti.
Tehnikaid on väga mitmesuguseid. Alustamiseks sobib vast kõige traditsioonilisem, palkmaja tehnika. Kergemad on veel kolmnurga- ning rombitehnika. Nendes valmivad plokkmustrid samakujulistest, üksteisest vaid värvide või materjalide poolest erinevatest kujunditest. Erinevate kujunditega ?abloone leiab aga ka kauplustest, mis hõlbustab kasutatavate kujundite väljamõtlemist ja teostamist.
Kasutatavatest materjalidest sobivad kõige paremini puuvillane ja selle segud, linane, popliin või velvet. Kui ese on praktilisem ning vajab rohkem puhastamist, siis tuleks vältida sameti või siidi kasutamist.
Õmmelda võib nii käsitsi kui õmblusmasinaga. Husqarna Viking Pfaffi Stuudio juhataja Alo Raidmaa sõnul on saadaval spetsiaalseid, algajaile eriti sobivaid õmblusmasinaid, mille hind küündib kuni 15 000 kroonini, kuid mis on varustatud kõigi vajaminevate tarvikutega. Raidmaa sõnul võib aga piisata ka uue pistevõimalusi avardava paarisaja kroonise spetsiaalse õmblusmasina jala ostmisest oma vanale masinale.
Teki täitmiseks sobivad nii polüester- kui puuvillvatiin. Täispuuvillase vahetäidise korral tuleb aga kõik kolm kihti: pealisriie, vateering ning vooder tihedalt läbi teppida, sest vastasel korral hakkab täidis n.ö liikuma.
Voodri ehk alumise riidekihi võib välja lõigata ühest riidest. Tihti aga kujundatakse ka vooder, nii et eset saab kasutada lastes välja paista ükskõik kummal küljel.
Seotud lood
Kaubanduse mahud näitasid oktoobris juba kerget tõusu ja mõõnaaeg on ületatud, leiab LHV panga kaupmeeste makselahenduste juht Indrek Kaljumäe. Seda enam tuleb tema sõnul tähelepanu pöörata e-makselahenduste võimekusele.