Kuidas ehitada, kui raha pole? Ilmselt sellise küsimuse esitas seitse aastat tagasi endale nooruke Haanja vallavanem Juri Gotmans sisevastuoludest vaevatud omavalitsust juhtima hakates. Peagi leidis ta retsepti ? raha tuleb võtta teistelt. Ehitamine Euroopa Liidu maksumaksja kulul on Võrumaa ühe väikseima, 1300 elanikuga Haanja vallale praeguseks igapäevane tegevus. ELi rahast on sündimas nii puhke- ja spordikeskuse hoone, valgustatud suusarajad ning sel nädalal teatas rahandusministeerium, et vald saab toetusmiljonid ELi Phare abiprogrammist Suure Munamäe vaatetorni kapitaalremondiks. Enne seda on vald teiste raha eest uuendanud Ruusmäe külakeskuse ja koolimaja ülesannet täitvat Rogosi mõisahoonet, pluss erinevad vee- ja kanalisatsiooniprojektid. Tegemist pole väga kallite rajatistega. Kokkuvõttes kulub suusakeskuse hoone ehituseks ligi 12 miljonit ja Munamäe vaatetorni uuendamiseks üle kuue miljoni krooni. Kui aga mõelda, et Haanja valla enda aastaeelarve on kõigest kümme miljonit krooni, mille eest tuleb piltlikult öeldes lapsed koolitada, vanurid toita ja teed talvel lahti lükata, siis on tehtavad investeeringud Haanja jaoks märkimisväärselt suured.
Suusakeskuse projekt, mille seas on keskuse hoone ehitus, valgustatud suusaradade rajamine ning lumetraktori ost, läks valla enda maksumaksjale maksma kõigest 1,6 miljonit krooni, ülejäänud enam kui kümme miljonit krooni saadi ELilt ja Eesti riigilt n-ö ilusate silmade ehk hästi kirjutatud projekti eest. Veidi üle kuue miljoni krooni maksva Munamäe vaatetorni uuendamiseks tuleb valla omal maksumaksjal välja käia kõigest 329 000 krooni. Mis nii viga ehitada!
Haanja vald on suurepärane näide sellest, kuidas EList kasu lõigata. Omapäi tegutsedes poleks Haanja nende projektide elluviimiseni ilmselt kunagi jõudnud. Haanja edu võtmeks oli oma potensiaalselt tugevate külgede ülesleidmine ning nende edasiarendus, juurde lisati oskuslik asjaajamine ja omavalitsuse edu retsept oligi leitud. Jutud sellest, et valla edu aluseks on vallavanema õige erakondlik kuuluvus, on ümber lükatud, sest Juri Gotmans on endiselt parteitu.
Seotud lood
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.