Apteegid saavad ravimeid osta ainult vastava tegevusloaga hulgimüügiettevõtetest. Valdkonnas tegutseb rohkem kui 30 ettevõtet, neist suurimad ? Magnum Medical ja Tamro Eesti ? on 2004. aasta lõpuks saavutanud rohkem kui 80protsendise turuosa. Suuruselt järgmiste ravimite hulgimüüjate ? Oriola, TopMed ja Pharmac ? turuosad jäävad alla 5%.
Eesti apteekide seas varasematel aastatel toimunud ühinemiste tulemusel on liidritena kasvatanud turuosa Magnum Medicaliga seotud Apotheka ning Tamro Eesti kaasabil välja arendatud Apteek1. Ketti kuuluvad apteegid järgivad ühtseid printsiipe välis- ja sisekujunduses, turunduses, hinnakujunduses, klienditeeninduses ja muudeski valdkondades.
Sarnaselt supermarketitega on apteegiketid alustanud otsepostituskampaaniad, infot pakkumiste kohta on võimalik saada kliendilehtedest ning interneti lehekülgedelt.
Apteekide klientidena oleme meie, lõpptarbijad, esialgu võitnud.
Käesoleval sügisel on mitmeid nohu- ja külmetusravimeid võimalik koju hankida varasematest oluliselt soodsamate hindadega. Nii on Novartise Theraflu hind Apteek5+ apteekides kõigest 28 krooni. Apotheka on liitunud Prisma ja ETK poolt välja töötatud Säästukaardi süsteemiga ning ka nende apteekidest oste tehes kogub Säästukaart boonust. Apteek1 talvepakkumistest oste tehes on võimalik võita reis Eestimaa kaunitesse paikadesse. Koostöös tootjatega pakuvad apteegiketid soodustusi ja soodsamaid hindu ka retseptiravimite ostul.
Tamro Eesti müügi- ja turundusdirektor Ester Eomõis rõhutab samas, et pikaajalises perspektiivis võib apteekide ja kettide vahel toimuv armutu võitlus kliendile madalama hinna pakkumise nimel vähendada patsientidele ravimite kättesaadavust.
Apotheka soovitab nii otsepostitus- kui ka telekampaaniates naeratada, Apteek1 toob esile töötajate kvalifitseeritust konservatiivse tunnuslausega ?Tervise asjatundja?, Apteek5+ rõhutab oma reklaamides pigem soodsat hinda.
Hinnangulised turuosad on suurimatel apteegikettidel Apothekal ja Apteek1-l vastavalt 45 ja 30 protsenti ning kliendiprogrammiga liitunud müügikohtade arv vastavalt 170 ja 160. Ravimite müügikohti on ravimiameti andmetel Eestis kokku 527. Keskmiselt on Eestis 2800 inimese kohta üks ravimite müügikoht, Tallinnas aga 3000 inimese kohta.
Käesoleva aasta seisuga ei ole täide läinud ka varasemad pessimistlikud prognoosid apteekide arvu drastilise vähenemise kohta.
Tõepoolest, leidub selliseid apteeke, mis on majandusliku ebarentaabluse tõttu suletud, vahetanud omanikke, on toimunud kettide vahetumisi, ümberstruktureerimisi. Samas on hoolimata negatiivsetest ennustustest lisandunud ka uusi apteeke.
Äripäeva ravimimüüjate TOPi kolmest esimesest kaks kuulub apteegiketti ? Pärnu Ülejõe Apteek kannab silti ?Apteek1?, Kesklinna Apteek kuulub Apothekasse, esikoha omanik, Tallinnas P. Pinna tänaval tegutsev Eluvesi OÜ on aga n-ö ketistamata. Apteegi juhatuse liige Jelena Gunina peab ettevõtte heade tulemuste põhjuseks töötajate pühendumist ning nende hoolivust klientide suhtes. Pärnu Ülejõe Apteegi teise koha kohta märgib ka Tamro Eesti müügi- ja turundusdirektor Ester Eomõis, et kliente ja töötajaid väärtustava apteegi puhul ei ole head tulemused üllatavad.
Meedias kajastatud toimeainepõhiste retseptide väljakirjutamist kommenteerides märgivad ravimimüüjate TOPi apteekrid, et klientide nõustamise ning sobivate alternatiivide väljapakkumisega tegelesid nende töötajad juba varem ning tõenäoliselt on uueks aastaks muudatusega kohanenud lisaks arstidele ka patsiendid.
Seotud lood
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.