Mugavaks üles-alla liikumiseks ei tohiks ehitada järsemat kui 45kraadise tõusunurgaga treppi. Vastasel juhul tuleb ohutuse mõttes selg ees alla tulla. Üks võimalus vähese ruumi puhul on redeli tüüpi laest alla tõmmatav trepp, kuid tihedaks tarvitamiseks on see ebamugav.
Pidevaks kasutamiseks mõeldud treppidest nõuab kõige vähem pinda keerdtrepp, mis võib maitseka kujunduse korral olla ka väga efektne. OÜ Keerdtrepp keerutab trepi teisele korrusele juba siis, kui ruudukujuline trepiauk on mõõtudega 1,3 × 1,3 m.
Keerdtrepi suurim miinus on aga asjaolu, et mööda keerdtreppi on pea võimatu transportida suuremaid mööbliesemeid. ?Kõik keerdtrepid ehitatakse ruumipuudusel,? sõnab treppide projekteerimisega tegeleva Crossmann OÜ juhataja Urmas Kungla. ?Erandiks on uhked, sisekujunduslikul eesmärgil konstrueeritud keerdtrepid.?
Samuti säästab ruumi nn tipa-tapa trepp, mida saab ehitada isegi 50kraadise tõusunurgaga. Sellel käimine nõuab aga lisatähelepanu, kuna ühel astmel on ruumi parasjagu ühe jala jaoks. Trepiastmed on seatud astumise korrapära järgi: ohutuks liikumiseks peab ühel astmel kasutama paremat ja teisel vasakut jalga. Tipa-tapa trepid näevad küll meeleolukad välja, kuid samas võivad nad halvasti valgustatud ruumides ning väikeste lastega peredes küllalt ohtlikud olla.
?Parimaks ja soodsaimaks lahenduseks, kui suurema trepi ruumi napib, aga keerdtrepile juba liiga paljuks osutub, on seinakinnitusega trepp,? kinnitab Kungla. Just sellist tüüpi treppe tellitakse tema sõnutsi ka kõige enam. Eriti hästi sobib seinale kinnitatud trepp moodsasse interjööri. Konstruktsiooni omapära tõttu puuduvad trepil kandvad talad. See võimaldab teda paigutada erisuguste kujudega ning küllalt väikestesse, näiteks neljaruutmeetristesse avadesse. ?Kandevõime ei tohiks olla probleem,? möönab ka Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri tudeng Kristel Jakobson.
Eriti trendikad on Jakobsoni sõnul sellised trepid, mille ristkülikulised astmeplaadid on külgedelt seinale kinnitatud ning millel käsipuid ei olegi. ?See on lihtsalt nagu trepp miinimumvõtmes, selles mõttes, et rohkem enam trepilt midagi ära võtta ei saa, astmed peavad jääma ja sein on niikuinii,? kirjeldab Jakobson.
Selline visuaalselt ruumi avardav konstruktsioon eeldab tugevat seina, korralikke kinnitusi ning paraku ka kopsakat rahakotti: üks aste võib maksta paar tuhat krooni. Sisearhitekt Taevo Gans peab seina sisse kinnitatud ilma käsipuuta treppi küll toredaks, kuid suhteliselt ohtlikuks.
Trepi lõplik kuju sõltub Taevo Gansi ütlusel arhitektuurilisest olukorrast ? trepp võib olla nii seina ääres, ruumi keskel kui ka peidus. Samuti on oluline turvalisus.
Crossmann OÜ juhataja Urmas Kungla sõnutsi on kõige odavam männipuidust nn tipa-tapa tüüpi trepp, mis maksab koos paigaldusega umbes 12 000?14 000 krooni.
Samuti on võimalik tellida tugeva lakiga kaetud saepuruplaadist astmed, mis teeb hinna veidi odavamaks. Ka kasepuu on madalamast hinnaklassist, kuid männist mõnevõrra vastupidavam. Pöök, tamm ja saar on tugevamad ning maksavad ka rohkem.
Keerdtrepid ja seinakinnitusega trepid on tipa-tapa tüübist kallimad. Nende hinnad koos paigaldusega algavad 25 000 kroonist. Sisearhitekt Taevo Gansi sõnul määrab trepi hinna lõppviimistlus ja barjäär, mõnel juhul ka trepi keerukus. Põhikonstruktsioonide hinnad tema hinnangul üksteisest nii palju ei erine.
Hetkel kuum
“On selge kahtlus, et see asi on juba ammu maksejõuetu”
Omanike seas ka LHV eksjuht ja kaasasutaja
Tellitava trepi maksumuse umbkaudseks arvutamiseks on kliendil tarvis teada kõrgust põrandast põrandani, trepi laiust ja tüüpi, materjali, erisoove viimistluse ning käsipuude suhtes.
Samuti sõltub hind sellest, kas trepp tuleb lahtine või varvaslaudadega.
Kontorisse sobivad Urmas Kungla sõnul ranged metalltrepid, kaetud astmed, metallist käsipuud. Viimased on kulumiskindlad, kuid see-eest külmad.
Taevo Gans soovitab modernsesse kontorisse samuti metallist või siis puidu ja metalli kombinatsiooniga treppi, mida on viimasel ajal ka sageli kasutatud. ?Moes on minimalism ja tehnitsism,? ütleb Gans. ?Nagu mööbliski, domineerivad trepimoes rangus, kargus ja minimalistlikkus.? Kodutrepi astmed ja käsipuud on paslikum ehitada siiski puidust. ?Spoon pole astmete puhul soovitatav ? kulub ära,? annab sisearhitektuuritudeng Kristel Jakobson nõu. Käsipuu ja astme vahelise osa materjal ning disain on aga suures osas fantaasia küsimus. Mistahes trepi puhul on väga oluline ka selle seos ruumiga. ?Kui põrandal on tammeparkett, võiks trepi astmed olla tammega kaetud, kui on high-tech, võib olla täiesti terastrepp,? ütleb Gans. ?Et haakuks interööriga.?
Autor: Reet Alas