Ärimees Endel Siffi ja Tallinna
linnavalitsuse vaidluse tõttu peatas kohus Kopli liinide hoonestusõiguse lepingu
sõlmimise, teatas firma.
Tallinna Halduskohus andis Siffi firma Primos Kinnisvara kaebuse alusel 29. detsembril 2006 välja määruse, millega peatas Kopli liinide hoonestusõiguse lepingu sõlmimise kuni vaidlusaluses asjas kohtuotsuse jõustumiseni.
Primos Kinnisvara esindaja vandeadvokaat Maria Mägi sõnul pidi novembri algul Tallinnas Kopli liinide nime all tuntud piirkonna hoonestusõiguse konkursi võitjaks kuulutatud Primos Kinnisvara OÜ oma õiguste kaitseks Tallinna Halduskohtusse pöörduma, kuna Tallinna Linnavalitsus ei olnud nõus ilma kohtumenetluseta enampakkumise tingimuste täidetavust tagama, vaid otsib hoopis ettekäänet konkursi tühistamiseks.
Kopli liinide ehk Sepa tänava kvartali ja Sepa tn 17 kinnistu hoonestusõiguse konkurssi ette valmistades nägi linnavalitsus konkursi tingimustes ette, et linn sõlmib konkursi võitjaga lepingu, mille alusel arendaja korraldab piirkonna detailplaneeringu koostamise. Pärast võitja väljakuulutamist on selgunud, et selle sätte täitmine on võimatu, kuna tegu on seadusega vastuolus oleva lahendusega.
“Olukorras, kus linn ei ole suutnud kehtestada õigeaegselt linnaosa üldplaneeringut, ei sõltu detailplaneeringu koostamise korraldamine ja detailplaneeringu kehtestamine Primos Kinnisvarast kui enampakkumise võitjast,” märkis Mägi. Planeerimisseaduse kohaselt ei tohi eraõiguslik isik ehk antud juhul Primos Kinnisvara tegeleda detailplaneeringu koostamise korraldamisega, kui ei ole kehtestatud linnaosa üldplaneeringut. Tallinn on linnaosadega linn ja Põhja-Tallinnal üldplaneeringut ei ole. “Linnajuhide seisukoht, et üldplaneeringu puudumise korral ei saa olla vastuolu üldplaneeringuga, on hämmastama panev. Tekib küsimus, et milleks siis üldse seadus näeb ette üldplaneeringute koostamise, kui nende puudumine hoiaks ära vastuolude tekkimise? Kui üldplaneering puudub, siis puudub ju täielikult avalikku huvi väljendav kokkulepe piirkonna planeeringu- ja arengusuundade põhialuste- ja eesmärkide kohta. Seadus on seadnud eesmärgi, et enne detailplaneeringute koostamist peab olema kehtestatud linnaosa üldplaneering, milles on sätestatud kogu linnaosa planeerimise põhialused. Seni, kuni seda ei ole tehtud, saab avaliku huvi tagamiseks seaduse kohaselt korraldada detailplaneeringu koostamist üksnes kohalik omavalitsus ise. Just seetõttu ei saa Primos Kinnisvara hoolimata linnavalitsuse soovist ja survest linna poolt välja pakutud kujul Kopli liinide detailplaneeringu koostamist ise korraldada. Kuigi linnavalitsus on kinnitanud, et nad on valmis sellise seaduse kohaselt mittetäidetava tingimusega hoonestusõiguse võlaõiguslikku lepingut sõlmima, siis ei saa Primos Kinnisvara riskida 211 miljoni krooni ülekandmisega olukorras, kus puudub kindlustunne, kas ja millal lepingu eesmärgid üldse täituvad,” selgitas Mägi.
Mägi sõnul on Primos Kinnisvara Tallinnale esitanud ettepaneku, kuidas saaks Kopli liinide piirkonna arenduseks vajalikku detailplaneeringut kiiremas korras ette valmistama hakata, kuid linn on seda ignoreerinud ja keskendunud võimaluste otsimisele konkursi tühistamiseks. “Primos Kinnisvara ettepaneku kohaselt võiks linn ise olla vastava detailplaneeringu koostamise korraldajaks ning Primos Kinnisvara omalt poolt kohustuks seda tööd rahastama. Kuna Põhja-Tallinna üldplaneeringu vastuvõtmise tähtaeg on täna teadmata, võimaldaks selline variant kõige kiiremini ja lihtsamalt Kopli liinidele detailplaneeringu teha, et alustada lõpuks selle kandi korrastamist. Ka avalikud huvid planeeringu menetlemisel oleksid sellisel juhul igati esindatud ja kindlalt kaitstud,” märkis Mägi.
Tema sõnul peaks linn oma esialgset tegevusplaani ja otsust avalikust huvist lähtudes muutma, kuna üksnes otsuse muutmise tagajärjel oleks kindlustatud otsuse eesmärgi saavutamine – Kopli liinide valmisehitamine 2-3 aastaga ning linnale konkursi võitja poolt hoonestusõiguse tasuks pakutud 211 miljoni krooni laekumine.
“Linnavõimu senine jäik positsioon nendes küsimustes on arusaamatu. Haldusorgani kohustus on tagada haldusakti täidetavus. Praeguses formuleeringus ei ole aga otsus täidetav ja akti tingimuste täidetavaks mittemuutmine oleks otseselt vastuolus avaliku huviga – peataks linnaelanikele tähtsa projekti aastateks,” kommenteeris Mägi.
Samuti on tänaseni lahendamata probleemid, mis on tekkinud linnavalitsuse poolt pärast konkursi läbiviimist ja võitja väljakuulutamist Kopli liinide alal eluruumide üürisuhete muutmisest, arvestades asjaolu, et konkursi tingimuste kohaselt pandi hoonestajale olulisi kohustusi seoses olemasolevate üürnikega.
Seotud lood
Tallinna linnavalitsus tahab kehtestada
Koplis asuva Erika tn 4 detailplaneeringu, millega ehitataks Kopli tänava ja
mere vahel asuvad endised lao- ja tehasehooned ümber elu- ja ärihooneteks.
Kopli liinid ostnud ärimees Endel
Siff vaidlustas Tallinna Linnavolikogu otsuse, kuna arenduseks vajalikud
eeltingimused olid täitmata.
Kopli liinide hoonestusõiguse pärast võib
tulla uus konkurss. Eelmise konkursi võitja OÜ Primos Kinnisvara omanik Endel
Siff kahtlustab, et selle taga on konkurent Oliver Kruuda.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.