Kuigi Soomes on üleminekuperiood uute liikmesriikide töötajate vabale liikumisele lõppenud, on Soome seadusandja otsinud agaralt võimalusi uute liikmesriikide renditöötajate ja allhankijate tegevust reguleerida ning isegi piirata.
Suvel jõustus seadus, mis kohustab uute liikmesriikide töötajaid registreerima end Soome kohalikes tööjõubüroodes hiljemalt 14 päeva jooksul pärast töö algust. Kuigi registreerimiskohustus on suhteliselt leebe nõue ning selle täitmata jätjaile pole seaduses karistust ette nähtud, võib selle reegli taga näha Soome riigi soovi võtta eelkõige Eesti töötajate liikumine suurema kontrolli alla.
Aastavahetusel jõustusid aga Eesti ettevõtjate tegevust Soomes märksa rohkem mõjutavad seadused. Tellija vastutust reguleeriv seadus kohaldub Soome ettevõtja suhtes, kes kasutab renditöötajaid või tellib alltöövõtu korras ja mõnel juhul ka peatöövõtu korras teenuseid. Seadus ei kohaldu, kui tellimusega seoses on töötajad tellija käsutuses vähem kui 10 päeva või tellimuse maht jääb alla 7500 euro. Muul juhul kohustab seadus tellijat nõudma lepingupartnerilt ning lepingupartnerit andma teavet partneri maksustamise, samuti töötajate kohta. Tellijat peab sellist infot jagama ka enda töötajate esindaja ja ametivõimudega, kui need seda nõuavad. Nõude rikkumisega võib kaasneda kuni 15 000eurone trahv.
Aastavahetusel jõustunud sätted muudavad välismaiste ehk ka Eesti renditöötajate maksustamist Soomes ning lisavad ka Eesti tööandjale teavitamiskohustuse, kui tööandjal on töötajaid, kes on Soomes töötanud rohkem kui kuus kuud.
Välismaiste renditöötajate palgatulu maksustatakse Soomes esimesest tööpäevast, maksumääraks proportsionaalne 35%, v.a kui töötaja elukoht on Soomes või kui töötaja saab aastatulust vähemalt 75% Soomes ja on nõudnud sealse tulumaksu kohaldamist. Topeltmaksustamist Eestis ei toimu: maksulepingu järgi peab Eesti vähendama Eesti maksu Soomes samalt tulult makstud maksu võrra. Tõendite esitamise kohustuse jms tõttu muutub elu töötajaile siiski mõneti keerukamaks.
Seadus lisab Eesti tööandjale teavitamiskohustuse Soomes. Eesti tööandja peab teatama Soome maksuametile kõigist Soomes töötavaist renditöötajaist ja kõigist töötajaist, kes on Soomes töötanud rohkem kui kuus kuud 12 kalendrikuu jooksul. Samuti võidakse Eesti tööandjaid edaspidi registreerida tööandjaiks ka Soomes, isegi kui tööandjal puudub Soomes püsiv tegevuskoht.
Sotsiaalkindlustust ning sotsiaalmaksu tasumise kohustust seadusemuudatused ei mõjuta.
Seotud lood
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.