Eesti Põlevkivi hakkab Viru Keemia Grupi
õlitööstusele 1. aprillist müüma põlevkivi senisest ligikaudu viiendiku võrra
kallimalt.
Kui praegu saab õlitööstus põlevkivi hinnaga 133 krooni tonni eest, siis uuest majandusaastast ehk 1. aprillist jääb Eesti Põlevkivi juhatuse esimehe Lembit Kaljuvee sõnul keskmine hind 160 krooni kanti. Seejuures hakatakse arveldama kahe erisuguse hinnaga, kirjutas Põhjarannik.
Seitse aastat tagasi, mil õlitööstus nafta madala hinna tõttu kiratses, sõlmisid Eesti Põlevkivi ja VKG 2009. aastani kehtiva lepingu, mis pani paika ka mitmeid majandusindekseid hõlmava hinnavalemi. Tookord oli põlevkivitonni hind 75 krooni, nüüdseks on see indeksite tõusu mõjul kerkinud 133 kroonini. Kaljuvee hinnangul peaks sama valemi põhjal müüdava õlikivi tonni uus hind jääma vahemikku 141-145 krooni.
See hind käib nende 1,2 miljoni tonni põlevkivi kohta ehk aastamahu kohta, mis varasemas lepingus kokku lepiti. Et VKG soovib edaspidi saada täiendavalt veel 0,6 miljonit tonni põlevkivi aastas, siis selle koguse tonnihinnaks lepiti Kaljuvee sõnul kokku 180 krooni. "Iga täiendav õlikivi tonn, mis ületab kuus 100 000 piiri, läheb neile sellise hinnaga," märkis Kaljuvee.
VKG juhatuse esimehe Janek Parkmani sõnul võimaldavad uued hinnad ettevõttel edasi tegutseda, ent olukord maailmaturul on muutunud ettevõtte jaoks järsult kehvemaks. Peamiselt soojade ilmade mõjul, mistõttu on järsult kahanenud kütteõlide kasutamine nii Euroopas kui USAs, on naftabarreli hind kukkunud 55 dollarile, mis on 20 dollarit vähem kui pool aastat tagasi. "Hind kukub ja põhja pole näha. Olukord on äärmiselt ebasoodus," ütles Parkman, kelle sõnul on kütteõlide vajaduse vähenemise tõttu praegu kõikjal mahutid "kõrini täis".
Eesti Põlevkivi ametiühing seevastu leiab, et õlitööstuse müüdava põlevkivi hinda tuleks tõsta mitu korda. Ametiühingujuht Maido Aguri sõnul saab õlitööstus kõige kvaliteetsemat põlevkivi ja selle müügihind on praegu isegi väiksem omahinnast. "Õlitööstus teenib hiigelkasumit, aga Eesti Põlevkivi jaoks oli tänavu jaanuaris tõenäoliselt viimane palgatõus, sest nüüd on meie tulud ja kulud nullis," ütles Agur.
Lembit Kaljuvee sõnul ei ole Eesti Põlevkivil võimalik õlitööstuselt suuremat hinda saada, sest teine pool ei ole huvitatud varasema lepingu muutmisest enda kahjuks. "Teiseks oleme Euroopa standardite järgi siin piirkonnas selle tooraine ainutarnijad ja sellest tulenevalt ei ole meil võimalik küsida ka suvaliselt kõrget hinda, me peame oma kulud ära põhjendama," ütles ta.
Et õlikivi osakaal Eesti Põlevkivi toodangus on vähem kui viiendik, siis ei mõjuta selle hind ettevõtte üldisi majandustulemusi Kaljuvee väitel kuigi oluliselt. "Nüüdne hinnatõus toob meile juurde mõnikümmend miljonit krooni, aga see on kahe miljardi suuruse käibe juures siiski äärmiselt väike osa," märkis ta.
Kaljuvee sõnul hakkab Eesti Põlevkivi ette valmistama hinnatõusutaotlust ka oma põhikliendile, ASile Narva Elektrijaamad müüdavale põlevkivile. "2007./2008. majandusaastal müüme elektrijaamadele põlevkivi jätkuvalt 133 krooniga tonni eest. Aga meie kulusid vaadates on selge, et sellise hinnaga ei ole võimalik enam kaua välja tulla," ütles ta.
Seotud lood
Tööstustoodangu tootjahinnaindeksi muutus
oli 2006. aasta detsembris võrreldes novembriga 0,5% ja võrreldes 2005. aasta
detsembriga 5,9%, teatas Statistikaamet.
Eesti investorid on oodatud mitme põneva riigi kinnisvaraturule – ka Dubaisse. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annavad arendajatele põhjust rõõmustamiseks.