Erakonnad on viimase poole aasta jooksul
tavapärasest märgatavalt rohkem uusi liikmeid värvanud, kellest suur osa on
mõeldud n-ö peibutuspartideks eelolevatel Riigikogu valimistel.
Enne valimisi janunevad erakonnad uute tuntud liikmete järele, kes hästi valijate hääli püüavad.
Nii on Keskerakonnal viimase poolaastaga lisandunud 500 liiget, Reformierakonnaga on alates juulist liitunud 404 inimest ning sotsiaaldemokraadid on vastu võtnud 162 inimest. Rahvaliit on viimase poolaastaga juurde saanud vähemalt 300 liiget, Isamaa ja Res Publica Liiduga ühines 126 inimest.
Ühise nimetajana saab välja tuua, et tuntud liitujad asuvad oma erakonna kandideerimisnimekirja eesotsas, ehk pääsevad suure tõenäosusega Riigikokku. Mitmed tuntud inimesed, kelle telereklaami eest erakond kallist raha maksab, on hiljuti erakonda vahetanud. Näiteks Liis Tappo-Treial viis nädal enne Keskerakonnaga liitumist Reformierakonda lahkumisavalduse.
Skandaalne telereporter Peeter Võsa kolis Keskerakonda üle Isamaa ja Res Publica Liidust. Väidetavalt ei saanud ta IRLi ridades piisavalt kõrget kohta. Samuti poleks Keskerakond tal lasknud maja detailplaneeringut Tallinnas vormistada, kui ta oleks kandideerinud IRLi nimekirjas. Need väited lükkas Võsa ise Päevalehes kindlalt ümber, kuid kandideerib Keskerakonnas.
Reformierakonna peasekretär Kristen Michal nimetab tihti erakonda vahetavaid inimesi praktilisteks aatemeesteks. Nad lahkuvad koduerakonnast, kui saavad mujalt parema pakkumise. "Meeskonna- ja autunde võib nende puhul liigitada filosoofiliselt huvitavate küsimuse sekka," lisab Michal.
Poliitkambrite tagatoad kihisevad verivärsketele poliitikutele antud lubadustest. Vähemagi tõestusmaterjali korral saavad kuulujuttudest valimiseelsed äkkskandaalid.
"Meie ei luba muud, kui et töökad inimesed jõuavad kaugele ja laisad ei kuhugi," väitis Reformierakonna peasekretär Kristen Michal, kes tuli omal ajal Reformierakonda plakatit kleepima.
Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) meedianõuniku Riina Vändre sõnul on lubadused seotud programmi ja maailmavaate elluviimisega. IRLi ühendnimekirjas on tema sõnul kahesuguseid inimesi: ühed soovivad osaleda Riigikogu töös ja teised tahavad niisama oma hääle panusega aidata.
Keskerakonna peasekretäri Kadri Musta hinnangul liitutakse, sest erakond suudab "ideid jõuliselt toetada". Näiteks Andres Oper ei liitunud, et linnavalitsuselt staadionile maad saada, vaid ta on kogu aeg tahtnud noori spordi juurde tuua.
Paari nädala eest ametlikult ministrikandidaadid välja käinud sotsiaaldemokraadid pakkusid Saint Gobain Eesti pikaaegse juhi Urve Palo majandusministri kandidaadiks. "Ei olnud eelnevat kokkulepet, ausalt, see oli mulle üllatus," kommenteeris Palo.
Tuntumad viimasel poolaastal erakondadega liitunud iniimesedKeskerakond
Andres Oper, jalgpallurMargus Metstak, korvpallurLiis Tappo-Treial, eksmissToivo Ninnas, Tallinki nõukogu esimeesUrmas Tamm, Lääne-Viru maavanemPeeter Võsa, saatejuhtTauno Kangro, skulptorDiana Klas, näitlejaReformierakondMati Raidma, endine päästeameti peadirektor, praegune peaministri nõunikRobert Antropov, endine politseipeadirektor ning praegune Paldiski Põhjasadama juhtTiina Lokk, Pimedate Ööde filmifestivali peakorraldajaImre Sooäär, riigikogulane, varasem Res Publica liigeIsamaa ja Res Publica LiitJaak Aaviksoo, Tartu Ülikooli rektorTarmo Kõuts, viitseadmiralElmut Paavel, endine Valga Lihatööstuse juhtSotsiaaldemokraadidMaimu Berg, kirjanikUrve Palo, Saint-Gobaini Eesti juhtAndrei Uksov, TÜ Kliinikumi arstMeelis Virkebau, Kreenholmi tekstiilitööstuse omaaegne juht, omavalitsustegelaneRahvaliitAgo Silde, Ida-Viru maavanemDmitri ja Aleksei Budõlin, judokadJaanus Raidal, Otepää vallavolikogu liige
Autor: Airi Ilisson
Seotud lood
Juuste hõrenemine ja kiilanemine tekitab pidevalt stressi? 14aastase kogemusega juuksespetsialist annab nõu juuste efektiivseks taastamiseks ning ka juuste siirdamise eel- ja järelhoolduseks.