Rohelised nõuavad Ignalinasse kavandatava
tuumajaama projekti tagamaade avalikustamist, teatas erakond.
Erakond Eestimaa Rohelised tegi selleks avaliku pöördumise peaminister Andrus Ansipi, majandus- ja kommunikatsiooniminister Edgar Savisaare ning Eesti Energia juhatuse esimees Sandor Liive poole.
Roheliste eestkõneleja Marek Strandbergi sõnul on kummaline, et Ignalina projekti Eesti poolt kavandatavate investeeringute kohta saab välisajakirjandusest lugeda rohkem kui teavitavad Eesti avalikkust sellega vahetult seotud isikud ja institutsioonid.
“Rohelised nõuavad, et asjaomased poliitikud ja ametnikud avalikustataks uue Ignalina jaamaga seonduvad majanduslikud arvutused. Samuti soovime sõlmitud ja sõlmimisel olevate lepingute iseloomu ja sisu avalikustamist. Meil on alust arvata, et kavandatava tuumajaama ehitus on Eesti majandusele ebasoovitavate tulemustega. Lisaks suurendab see projekt meie energeetilist sõltuvust välisriikidest - ennekõike Venemaast, kes on nii täna, kui tulevikus märkimisväärne tuumakütuse tarnija,” selgitas Strandberg
Roheliste pöördumises viidatakse maailma tuumaenergeetika tänasele kogemusele, mille kohaselt tuumaenergia pole ei odavaim ega ka sõltumatum viis pikaajaliseks elektri tootmiseks
Pöördumises tuuakse näideteks Temelini jaam Tšehhis, Olkiluoto 3 jaam Soomes ning Belene jaam Bulgaarias, mis kõik on ehituse käigus kordades kallinenud. Samuti viidatakse pöördumises tuumajäätmete ladustamisega kaasnevatele kulutustele.
Seotud lood
Suurem tuumajaam, mille ehitamiseks läheb
rohkem raha - selle võib kaasa tuua Poola kaasamine projekti.
Täna tutvustas rahandusministeeriumis
energiatoodete maksustamise uuringut teiste hulgas TTÜ dotsent Juhan Valtin,
kelle sõnul oli tuumaajam uuringus keelatud teema.
Norra keskkonnakaitseorganisatsiooni
Bellona eksperdid kardavad, et viis, kuidas Koola poolsaarel tuumajäätmeid
hoitakse, võib viia uue tuumakatastroofini, mis on võrreldav 1986. aasta
Tšernobõli aatomielektri-jaama omaga.
Majandus- ja kommunikatsiooniminister Edgar
Savisaar leiab, et roheliste eestkõnelaja Marek Strandberg pöördumine ei ole
saadetud täpsel aadressil selgitades, et tal ei ole tuumaenergeetilist
kiindumust.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.