Elamukruntide kiire, kuid stabiliseerunud hinnatõus suunab traditsiooniliselt oma kodu väärtustavad eestlased linnast eemale.
Möödunud aastal kasvanud nõudlus eramutele ning eramukruntidele jättis pakkumise maha, põhjustades märgatava hinnatõusu. Samas muutus hinnavahe korterite ning eramute ja eramukruntide vahel ebanormaalselt väikseks ning paljud inimesed otsustasid soetada korteri asemel hoopis eramu või eramukrundi.
Tulemusena on ehitamiseks sobiliku ning vakantse maa ressurss on Tallinnas ning Tallinna lähipiirkondades kümne kilomeetri raadiuses oluliselt kahanenud. Tallinna linnas on eramuehituseks sobiv maa praktiliselt otsas.
2006. aastal püstitati hoonestamata elamukruntide sektoris uusi hinnarekordeid. Arvestades maanappust, on võimalikku hinnapiiri raske prognoosida. Nüüdseks käib krundiost linna piires või lähedal tavainimesele üle jõu. Seega suundub eramuehitus üha kaugemale Tallinna naabervaldadesse. Veel aasta tagasi läksid hästi kaubaks Tallinnast 15 kilomeetri raadiusse jäävad krundid - põhjuseks väljakujunenud elamurajoonidest (Nõmme, Pirita) madalam hind.
Kuna 2006. aastal tõusid ka Tallinna lähipiirkondade kruntide hinnad kohati ca 200%, otsib nüüd aina rohkem inimesi endale krunti 30-40 kilomeetri kaugusele Tallinnast. Kuna ummikud tekivad üksnes linnas, pole kuigivõrd vahet, kas elad linnast 15 või 35 kilomeetri kaugusel.
Hetkel jäävad kõige perspektiivsemad piirkonnad Peterburi, Tartu, Viljandi ja Pärnu maanteede lähedusse. Nõudlus on suur näiteks Kohilas, Kuusalus, Ääsmäel ja Kosel paiknevatele kruntidele.
Kaugemates piirkondades pööratakse suurt tähelepanu arendusprojekti kvaliteedile. Arendajatel tasub panna rõhku elamupiirkonna terviklikkusele.
Autor: Erki Arakas
Seotud lood
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.