Euroopa aktsiaturgudel on täna viimase
kaheksa kuu suurim langus, sest Hiina aktsiaturu kukkumine tekitab investorites
kartusi, et majanduskasv Aasias hakkab aeglustuma.
Hinnalanguse eesotsas on kaevanduskompaniid ning firmad, kelle tuludest tuleb suur osa Hiinast. Langus on „puhtalt tingitud aktsiaturu väljamüügist Hiinas,” selgitas uudisteagentuurile Bloomberg varahaldusfirma Baring Asset Management direktor James Buckley. „Kaevanduskompaniid on alati kasumivõtmise koha pealt kõige haavatavamad, eriti siis, kui see tuleb Aasiast,” selgitab ta.
Hiinas kukkusid aktsiate hinnad 9,3 protsenti, mis on suurim kukkumine viimase kümne aasta jooksul. Hinnalangus oli põhjustatud kartusest, et valitsus hakkab lõhkuma ebaseaduslikke investeeringuid, peamiselt tänu millele on aktsiate hinnad kerkinud rekordtasemetele. Tänase börsipäevaga pühiti Hiina aktsiaturult 107,8 miljardit dollarit (1,3 triljonit krooni).
Euroopa aktsiaturgude üldist hinnaliikumist peegeldav Dow Jones Stoxx 600 indeks oli kella 12ks langenud 1,6 protsenti, mis on selle suurim langus alates juunist, kusjuures kuuesajast aktsiast on kerkinud vaid 10.
Maailma suurima kaevanduskompanii, BHP Billitoni aktsia hind kukkus 3,9 protsenti 1076,5 Suurbritannia pennini, Hiina on ettevõtte jaoks Euroopa järel suurim turg, veidi enam kukkus suuruselt kolmanda kaevanduskompanii, Rio Tinto aktsia hind.
Helsingi aktsiaturg on 1,86 protsendiga miinuses, samapalju on kukkunud ka Stockholmi börs.
Autor: 1706-aripaev
Seotud lood
Hansapanga analüütik Sander Danili sõnul on
tänane kiire langus Tallinna börsil tingitud väikeaktsionäride seas levivast
paanikast.
Kui 2015. aastal tuli Spotifys lauale idee Discover Weekly funktsiooni loomiseks, ei olnud ettevõtte asutaja sellest eriti vaimustuses. Sellele vaatamata oli töötajatel piisavalt autonoomsust funktsiooni edasi arendada, luues seeläbi ülipopulaarse toote. CVKeskus.ee uuris Eesti tippjuhtidelt Kai Realolt ja Toomas Tamsarelt, kuidas mõjutab juhtimiskultuur töötajate lojaalsust ja tööandja ihaldusväärsust.