Nicolas Sarkozy, Prantsuse presidendivalimiste juhtiv kandidaat, piitsutas hiljuti "spekulatiivset kapitalismi" ja ütles, et soovib euro loodud "finantstsooni moraliseerida".
Sarkozy väljendab arvamust, mis ei ole ainulaadne Prantsusmaa jaoks. Tema kommentaaridega on seotud esilekerkivad ideed ja suhtumised, mis vormivad 21. sajandi majandust.
Sarkozy on kutsunud vabakaubandust "naiivsuse strateegiaks" ja soovib võtta tarvitusele meetmeid, takistamaks majanduslikku üleilmastumist. Kuigi ta soovib muuta Prantsuse tööjõuturu vähem jäigaks, blokeeriks ta Prantsuse ettevõtete ülevõtmispakkumised välismaalaste poolt ja kaitseks Airbusi töötajaid võimaliku töökoha kaotuse eest.
Prantsusmaa kaitsmine spekulatiivse kapitalismi eest tundub tähendavat vabakaubanduse häirimist, et kaitsta kohalikke töökohti.
Sarkozyl on õigus nimetada tohutuid riske, millega töötajad ja nende kogukonnad selles kiiresti üleilmastuvas maailmas silmitsi seisavad. Selle probleemi esiplaanile asetamine ei tohiks aga tähendada olemasolevate töökohtade kaitsmist ükskõik millise hinna eest.
Kapitalistid panevad oma raha sinna, kus see nende arvates suudab kõrgeimat tulu tuua - seda kutsume me spekuleerimiseks. Nad ostavad ettevõtteid, lõpetavad nende tegevuse, korraldavad neid ümber, lasevad mõned töötajad lahti ja palkavad teisi. Selleks, et seda kasumlikult teha, ei saa nad endale lubada patriotismi või tunnete sekkumist.
Nad ajavad äri ükskõik millises riigis, kus see kõige kasulikum on. Edukate spekulatsiooniobjektide tasuvus on kapitalismi põhiidee - dünaamiline protsess, mida Joseph Schumpeter kutsus "loominguliseks hävitamiseks".
Kapitalismis ollakse kõlblusetu, kui taganetakse lepingust või rikutakse seadust, kuid mitte siis, kui spekuleeritakse.
Planeeritud majandused ei suuda kunagi hästi edeneda, kuna ebakindlus tuleviku suhtes on liiga kõrge. See on miski, mis on kõige parem jätta spekuleerijatele potentsiaaliga hüvitisele, kui neil on õigus, ja turu distsiplineerivale piitsale, kui neil ei ole õigus.
Mured vabakaubanduse pärast, mis sarnanevad Sarkozy omadele, koguvad jõudu kogu maailmas. Eelmise aasta USA ajakirjas Foreign Affairs artiklis väitis president Bill Clintoni endine nõuandja ja USA föderaalreservi nõukogu aseesimees Alan Blinder, et üleilmastumisprotsess võib põhjustada massilist töökohtade kaotust, sest töötajaid on lihtne asendada sõltumata nende asukohast.
Me peaksime valmistuma suure segaduse võimaluseks oma lähiaastate majanduses, isegi kui me ei suuda tõestada, et see juhtub.
Valitsus võiks soodustada selliste riskide maandamist, mille pärast inimesed kõige enam muretsevad. Näiteks elatiskindlustus, kinnisvara kindlustamine, sissetulekuga seotud laenud.
Lisaks võiks valitsus muuta meie sotsiaalkindlustuse paremini riske juhtivaks, kehtestades maksusüsteemi ebavõrdsuse indekseerimise. Ja valitsused peaksid parandama meie teabeinfrastruktuuri, nii et finantslepinguid saaksid paremini hõlmata majandusriskide tulemusi.
Seega ei peaks Sarkozy piitsutama "spekulatiivset kapitalismi". Ta peaks hoopis küsima, kuidas kapitalismi saab arendada veel kaugemale koos uute institutsioonidega rahanduses ja kindlustuses.
P Project Syndicate, 2007. www.project-syndicate.org
Seotud lood
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.