Tallinna linnavalitsuse kommunaalameti kauaaegne
juhataja Ain Valdmann, keda on korduvalt tabanud seni kinnitamata
korruptsioonisüüdistused, on ametlike andmete järgi elanud mõnel aastal
erakordselt kasinalt.
Äripäeva arvestuste kohaselt on Ain ja Marika Valdmann viimase kaheksa aasta jooksul kokku teeninud ligi 2 miljonit krooni palgatulu. Sama aja sees on suudetud aga soetada endale luksuslik eramu Tallinna külje all ning korter Pärnu rannarajoonis. Laene on Valdmannid sama aja sees aga võtnud ja tagasi maksnud üle 3 miljoni krooni. Tõsi, laene tagasi maksta on aidanud kahe kinnisvaraobjekti müük. Ent jälgides allpool toodud pere sissetulekute ja laenude tagasimaksete kronoloogiat, on pere mõnel aastal pidanud läbi ajama silmapaistvalt kõhna rahakotiga.
Ain Valdmanni sissetulekud on majanduslike huvide deklaratsioonis. Abikaasa Marika Valdmanni puhul eeldasime, et tema ainus sissetulek on hambakliinikuna tegutsev OÜ Valdmann Pihkva, mis 50% ulatuses talle kuulub, ning Valdmanni töötasuks ettevõtte palgafondist arvutatud poolteist keskmist palka. Allpool on opereeritud üksnes netosissetulekuga.
Ain Valdmannilt endalt Äripäeval eile kommentaari saada ei õnnestunud, tema mobiiltelefon korduvatele helistamistele ei vastanud ning ka SMS-palvele tagasi helistada mees ei reageerinud.
Valdmanni ärid linna klientidega
Eilse Eesti Ekspressi artikli valguses jääb kumama Tallinna kommunaalameti juhataja Ain Valdmanni tegutsemisstiil, kus Tallinna kommunaalameti kliendid on ka Valdmanni äripartnerid.
Nii aitas Valdmannil eramut osta ja rahastada Tallinna tänavapuhastuse ja haljastusega tegeleva ASi Teho omanikega seotud OÜ Feierson. Valdmanni Pärnu korteri ostu rahastas OÜ Tuvi Haldus, mille sõsarfirmad Merko Grupis on täitnud Tallinna kommunaalameti tellimusi sadade miljonite kroonide eest. Kommunaalameti klientide seast on Valdmann leidnud lisaks müüjatele ka ostjaid, nagu saab lugeda allpool esitatud kronoloogiast.
Ain Valdmann võtnud kaheksa aasta jooksul suuri laene
1999
Ain ja Marika Valdmann teenivad aastas netotulu vastavalt 110 000 ja 42 000 krooni. Ain Valdmanni nimel on kaks esivanematelt päritud kinnistut Rakvere vallas (kokku 75 hektarit), millel aga lasuvad samal aastal osaühingu Feierson kasuks seatud hüpoteegid kokku 1 miljoni krooni ulatuses. Et samal ajal soetab perekond Tallinna külje alla Veskimöldres eramu, siis ilmselt läheb hüpoteekide abil võetud laenuraha kinnistu ostmiseks.
Ain jõuab kinnistu omanik olla vaid lühikest aega, sest veel samal aastal läheb see Hansa Liisingu omandisse. Ühtaegu tekib Ain Valdmannil Hansa Liisingu ees ligi 980 000 krooni suurune kohustus. Et eramu on veelgi kallim, tekib Valdmannil veel 1,26 miljoni krooni suurune kohustus OÜ Feiersoni ees. Tõsi, perekonnal on võetud laenukoormuse leevendamiseks veel üks katteallikas - garaažiboks Tallinnas.
2000
Ain ja Marika teenivad netotuluna vastavalt 166 000 ja 46 000 krooni ehk kokku 212 000 krooni. Ometi õnnestub liisinguvõlga vähendada 363 000 krooni võrra.
Kõik varasem vara on perel endiselt alles, lisandub Aini emalt Eleonorelt saadud pool kinnistut Tallinnas Toom-Kuninga tänaval, millele pärast Aini kätte minekut seatakse hüpoteek - 1,3 miljonit krooni ja taas Feiersoni kasuks. Sellekohane eelkokkulepe sõlmiti juba 1999. aastal. Feiersoni bilanssi jääb aastateks kummitama Valdmanni 1,26 miljoni kroonine võlg.
2001
Ain ja Marika saavad puhtalt kätte vastavalt 166 000 ja 53 000 krooni ehk kokku 219 000 krooni aastas.
Sellest ligi pool (108 000 krooni) kulub Hansa Liisingu makseteks. Kogu varaline seis jääb sisuliselt endiseks, lisandub vaid kolm aastat vana Nissan Almera, mille hind on tublisti üle 100 000 krooni.
2002
Ain ja Marika saavad puhtalt kätte vastavalt 166 000 ja 56 000 krooni, mis teeb kokku 222 000 krooni aastas. Sellest 121 000 krooni kulub liisingumakseteks.
Ain Valdmann müüb emalt saadud pool maja vandeadvokaat Toomas Luhaääre firmale Antrioon, mis on linnaga heades suhetes kinnisvarafirma TSM aktsionär. Müügihinnaks kujuneb 1,78 miljonit krooni.
Olgu öeldud, et peatselt müüb Antrioon oma värske ostu maha sama hinnaga Feiersoni ühe omaniku Heikki Anipai tütrele Alisele.
2003
Ain ja Marika teenivad vastavalt 207 000 ja 59 000 krooni (kokku 266 000 krooni aastas). Liisinguvõlg kahaneb aastaga 42 000 krooni võrra. Muu varaline seis on endine, ehkki Nissan Almera on vara hulgast kadunud. Kohustuste real on Aini deklaratsioonis endiselt üleval 1,26 miljoni krooni suurune laen osaühingult Feierson.
2004
Ain ja Marika teenivad vastavalt 236 000 ja 61 000 krooni ehk kokku 297 000 krooni. Sellest 150 000 krooni läheb Hansa Liisingule. Muu varaline seis on endine.
2005
Ain ja Marika teenivad vastavalt 245 000 ja 63 000 krooni ehk 308 000 krooni aastas. Sellest 103 000 krooni läheb Hansa Liisingule. Ehkki perele ei kuulu juba mitmendat aastat ühtegi sõiduautot, saab Ain jätkuvalt linnavalitsusest isikliku sõiduauto hüvitist.
2006
Ain saab puhtalt kätte 279 000 krooni aastas. Ehkki OÜ Valdmann ja Pihkva 2006. aasta aruanne pole veel avalikustatud, võib arvata, et Marika sissetulekuks kujuneb umbes 65 000 krooni. Kahe peale kokku 344 000 krooni. Ka Ain Valdmanni 2006. aasta deklaratsioon pole veel avalikustatud, kuid võib arvata, et kohustus Hansa Liisingu ees on nüüd 0 krooni - liisingumakseteks kulus 90 000 krooni. Perekond on palga kõrvalt suutnud sedavõrd säästa, et Pärnu rannas Supeluse tänaval on soetatud väike 42ruutmeetrine korter. Tõsi, sellel on arendaja E.L.L. Kinnisvara tütre, OÜ Tuvi Haldus kasuks 720 000kroonine hüpoteek.
2007
Ain Valdmann realiseerib kinnistud Lääne-Virumaal. Ostja on Alari Arak, kelle firmad on teinud töid Valdmanni juhitud kommunaalameti tellimusel. Araku sõnul oli hind 2 miljoni krooni kandis. Arak ei osanud öelda, mis ta 75 hektariga pihta hakkab, kuid kinnitas, et ehku peale ta maad ei ostnud. Kaks aastat tagasi likvideerimisele saadetud Feiersoni likvideerija Viljar Kõverik ütles, et hiljaaegu õiendas Valdmann võlgnevuse Feiersoni ees. Valdmanni 2006. a majanduslike huvide deklaratsioon ilmub jaanipäeva paiku Postimehes.
Seotud lood
Tallinna linnapea Edgar Savisaar teatas
pressiteenistuse vahendusel, et ta ei ole artikleid Tallinna kommunaalameti
juhataia Ain Valdmann korteri tehingutes Pärnu kesklinnas lugenud.
Tallinna linnapea Edgar Savisaar andis
reedel sisekontrolli osakonnale uurida Äripäevas ilmunud faktid kommunaalameti
juhi Ain Valdmanni kunagiste äriosaluste kohta.
Täna esitasid Tallinna Linnavolikogu
opositsioonifraktsioonide esindajad Maimu Berg, Tiit Sinissaar ja Remo Holsmer
pöördumise Tallinna linnapea Edgar Savisaare poole.
Majanduses ja ka kinnisvaraturul on sügisel toimunud mõned muudatused, üheks neist euribori langus. Bigbanki ettevõtete panganduse üksuse juht Aimar Roosalu kinnitas, et kinnisvaraturul on märgata elavnemist – suuresti just järelturu korterite osas.