Pilt põrnikast, kes ronib ringi mööda
inimese keha sisemust, võiks kuuluda pigem õudusfilmide klassikasse, kuid just
sellise põrnikasuuruse meditsiinilistel eesmärkidel kasutatava roboti
arendamisega tegelevad Jaapani teadlased.
Robotist loodetakse abi peamiselt vähivastases võitluses. Paari sentimeetri pikkune robot on varustatud kaamera, süstla ja pintsettidega. Keha sisemusse viiakse ta väikse sisselõike abil. Robot ei tegutse autonoomselt, vaid suunatakse arstide otsesel juhtimisel uurimist või ravi vajavasse piirkonda, vahendas The Daily Mail.
Hetkel kasutada oleva põrnika kombitsad ehk pintsetid on mõeldud koeproovide võtmiseks, kuid tulevikus teostavad nad ilmselt ka kirurgilisi operatsioone, lõigates välja vähirakke.
Erinevalt 1966. aasta filmis Fantastic Voyage näidatust ei saa robotit kasutada mööda veresooni liikumiseks, sest ta on selleks lihtsalt liiga suur. Seedetrakti mahub ta aga lahedalt. Peamiselt loodetaksegi robotist abi soolevähi kindlakstegemisel ja ravimisel.
Robotit on esialgu katsetatud loomade peal ning tulemused on uurijate sõnul väga head. Roboti peamise arendaja professor Masaaki Makikawa sõnul on inimkeha seestpoolt uurivaid roboteid tehtud varemgi, kuid keha sisemusse on nad sarnaselt gastroskoopiale viidud enamasti söögitoru kaugu ning neil on olnud vähem funktsioone.
Uue roboti eelisena toovad teadlased välja ka patsiendi heaolu, sest traditsiooniliselt maohaiguste uurimiseks kasutatud gastroskoopia on patsiendile üldiselt äärmiselt ebameeldiv kogemus.
Seotud lood
Rahvusvaheline teadusuuringute keskus SRI
International viib koostöös Cincinnati ülikooli teadlastega läbi esimese
robotite abil sooritatud kirurgilise operatsiooni, mis toimub kaaluta
olekus – sellist olukorda simuleeritakse õhulaeva NASA C-9 pardal, mis
lendab umbes 10 kilomeetri kõrgusel Mehhiko lahe kohal.
Südamehaiguste ravis võib varsti arstide
käsutusse jõuda seade, mis näeb välja kui 21. sajandi versioon
apteegikaanist.
Geen, mis kaitseb meid vähi eest, suudab
edasi lükata ka vananemist, selgub äsja avaldatud uuringust.
Harvardi ülikooli teadlastel õnnestus
luua lendav robotputukas, mis tulevikus võiks leida rakendust luures või aidata
avastada mürgiseid kemikaale.
Maksude koosseis muutub veel ja maksumäärad lähevad kõrgemaks – selle peale võib mürki võtta, arvab raamatupidamisbüroo Vesiir asutaja ja juht Enno Lepvalts.