Maksuamet on asunud hoogsalt maksustama äriühingute väljastatud laene põhjendusega, et need pole ettevõtlusega seotud. Tulumaksu nõutakse sel juhul kogu laenusummalt.
Põhjendused laenu ettevõtlusega mitteseotuse kohta on tihti kummalised. Nt arvab maksuamet, et kui laenu andmine ei ole äriühingu põhitegevus või laen pole antud intressiga, kui intressitulud moodustavad väga väikese osa ettevõtja kogutuludest, pole laenu andmine ettevõtlusega seotud.
Riigikohus tegi 30. mail lahendi, milles lükkas ümber maksuhalduri sellised seisukohad. Kõrgeim kohus märgib, et laenu andmine ei pea olema põhitegevus, ka intressita laen võib olla ettevõtlusega seotud.
Riigikohus selgitab, et tulumaksuga maksustamine on õigustatud, kui laenulepingu tingimustest ja laenu kasutamisest nähtub, et laenu ei kavatseta tagasi maksta või see osutub ilmselgelt võimatuks. Laen võib osutuda laenuandja ettevõtlusega mitteseotud väljamakseks nt juhul, kui laenusaaja tegevus raha kasutamisel viitab selgelt tagasimaksmise võimatusele. Ettevõtlusega mitteseotusele võib viidata laenu andmine ebamõistlikult pikaks ajaks, ebamõistlik tagasimakse graafik, maksetähtaja korduv pikendamine, laenusumma korduv suurendamine.
Kuna turuhinnast erineva intressi puhul on mõnel juhul võimalik maksustada kohaldatud intressi ja turutingimustele vastava intressi vahet, siis selgitas riigikohus ka seda. Majandustegevuse seisukohast kohane intressimäär sõltub eri kriteeriumidest, nagu nt laenu suurus, tagasimakse tähtaeg, tagatise olemasolu ja väärtus, tagasimakseaja pikkus, ja maksustamisel ei saa lähtuda rahandusministri määrusega kehtestatud intressimäärast.
See kohtulahend on väga vajalik - loob selguse laenude maksustamises ja annab ettevõtjaile käitumisjuhise, mida ammu oodati, sest maksuameti praktika laenude maksustamisel tekitas segadust.
Seotud lood
Maksude koosseis muutub veel ja maksumäärad lähevad kõrgemaks – selle peale võib mürki võtta, arvab raamatupidamisbüroo Vesiir asutaja ja juht Enno Lepvalts.