Briti teadlased on veendunud, et veel
lähema kümne aasta jooksul õnnestub leida elu ka väljaspool meie
päikesesüsteemi.
Lihtsamate maaväliste eluvormide - näiteks mikroobide või taimede kohta õnnestub tõestust leida juba lähikümnendil.
Suurbritannia parimate ülikoolide ning uurimisinstituutide teadlased said kokku Suurbritannia teadusminister Malcolm Wicksi juures, et anda aru sellest, kuidas on uuritud kaugeid planeete, mis võiksid olla võimelised peitma enda pinnal elu, kirjutas The Guardian.
Tehnoloogia on jõudnud nii kaugele, et astronoomid suudavad kaugeid tähti vaadeldes leida kaugeid planeete, see omakorda tõstab oluliselt maavälise elu leidmise tõenäosust.
Peegeldunud valguse analüüsi abil on võimalik selgitada, kas kauge planeedi pinnal võib leiduda taimestikku või kas planeedi atmosfääris leidub midagi hingatavat.
Kakskümmend aastat tagasi oli meil võimalik uurida vaid meie oma päikesesüsteemi, aga nüüd suudame avastada ka planeete väljaspool seda
Väljaspool päikesesüsteemi on leitud üle 200 planeedi, mis tiirlevad tähtede ümber.
Sel aastal avastasid teadlased, et leitud on soe ja kaljune planeet, otsekui teine Maa, mis tiirleb kauge tähe Gliese 581 ümber Kalade tähtkujus, 20 valgusaasta kaugusel meist.
Otsustavaks sai planeedi pinnatemperatuur, mis arvatakse olevat suuteline hoidma vett, mis omakorda arvatakse olevat elu eeldus.
2015 aastal saadab Euroopa kosmoseagentuur välja teleskoobi Darwin, mis asub otsima planeete, millel võiks leiduda elu. Viie aasta jooksul uurib viiest teleskoobist koosnev Darwin 500 tähte ning analüüsib poolesaja elu suhtes kõige lubavama planeedi valgusspektrit.
"Võib üsna kindlalt öelda, et seal on elu," ütles Darwini projekti kallal töötav astrofüüsik Glenn White.
Samal ajal võivad teated elust Maal olla jõudnud kaugete tsivilisatsioonideni - raadiolainete avastamisest alates on need Maalt jõudnud kosmoses juba 80 valgusaasta kaugusele. See on kaugemal kui Maale lähimad tähed.
"Kui seal on intelligentseid eluvorme, siis nad üsna kindlalt teavad, et me oleme siin," ütles Euroopa kosmoseagentuuri astrofüüsik Michael Perryman.
Loe ka teisi
Novaatori uudiseid.
Seotud lood
Üle kolmekümne aasta eest kogutud andmete
interpreteerimisel saadud tulemused lubavad oletada, et Marsi pinnas ei pruugi
olla elutu.
Puerto Rico teadlased mõõtsid Arecibo
Observatooriumi raadioteleskoobiga meist umbes 250 miljoni valgusaasta kaugusel
asuva noore galaktika Arp 220 spektrit ja leidsid tõendeid, et seal leidub kaht
ühendit - metanimiini ja vesiniktsüaniidi, kirjutas fyysika.ee Science
Daily vahendusel.
„1997. aastal, olles teist ametiaega
Arizona kuberner, nägin ma taevas midagi täielikult tavaloogikale ja
reaalsustajule vasturääkivat,” rääkis Fyfe Symington CNNile.
Maal asuvate ekstreemsete elupaikade ja
organismide uurimine viib meid lähemale teistel planeetidel leiduvate veidrate
ja ootamatute eluvormide leidmisele.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.