Tallinna linnapea Edgar Savisaar jätkab oma väiklast võitlust valitsuskoalitsiooniga. Pronksiöö saagaga menureitingutes langenud Keskerakonna juht püüab nüüd iga hinnaga kaotatut tasa teha. Vaevalt oli valitsus väljendanud oma eitavat suhtumist keskerakondlasest Harju maavanema Värner Lootsmanni plaani kehtestada suveks alkoholimüügipiirangud, kui Savisaar lõi trumbi lauale - piirangud ja mitte ainult suveks, vaid alatiseks. See polnud otsus liigjoomise vastu, vaid järjekordne katse näidata koht kätte koalitsioonile. Ning just nii tulebki seda võtta.
Eraldi küsimus on müügipiirangute mõju kaubandusettevõtetele. On täiesti selge, et igasugused piirangud on vastuolus Eestile seni edu toonud liberaalse majanduspoliitikaga. Viited riikidele, kus samalaadsed piirangud on kehtestatud, on asjakohatud. USA ja ka Soome omaaegsed katsed kehtestada kuiv seadus soodustasid vaid varimajanduse teket. Nii et ka selles küsimuses on Savisaare väited - salaalkoholi taasteket soodustavad valitsuskoalitsiooni kehtestatud kõrged aktsiisid, mitte müügipiirangud - pigem variserlikud. Justkui päeva ajal suurtes kogustes odavat viina osta ja seda õhtul ohtralt tarvitada oleks tervislikum, kui seda teha pärast tööpäeva ja mõõdukalt.
Savisaar on ilmutanud näilist otsusekindlust teiseski küsimuses, mis puudutab Tallinna kommunaalameti juhi Ain Valdmanni korruptsioonimaigulisi suhteid linna äripartneritega. Linnapea algatatud sisejuurdluse tulemustes võis aga juba ette kindel olla. Kolmapäeval selguski, et ajakirjanduse viited Valdmanni ärilistele sidemetele on sisejuurdluse arvates aegunud ja neil pole tänase päeva kontekstis mingit tähendust. Kinnisvaratehingud on aga iga mehe enda asi. Elagu linnavalitsus, kus saab aastaid juhtiva linnaametnikuna tegutseda mees, kes on hankinud eramu ja suvituskorteri tema juhitava ametkonnaga finantssuhetes eraettevõtetelt laenatud raha toel.
Siinkohal on paslik küsida, millistele tulemustele on jõudnud üks teine Savisaare moodustatud komisjon, mis pidi uurima Tallinna kesklinna korteritehinguid, mille taga on olnud valdavalt keskerakondlased? Lubatud tähtaeg peaks minu mälu järgi tänaseks ümber olema.
Tallinna linnavalitsuse esildis volikogule kujundada AS Paljassaare Sadam ümber osaühinguks Vabaduse Väljaku Parkimismaja kummutab vanasõna selle kohta, et tühi kott ei seisa püsti. Hiljuti kinnitatud aastaaruanne kinnitab, et sisulist majandustegevust pole kõnealune äriühing tänaseni alustanud. Sellele vaatamata on makstud nõukogu liikmetele viimase kahe aasta jooksul 225 000 krooni töötasuks, millele lisandub veel sotsiaalmaks. Miskipärast on need summad kajastatud bilansis turustuskulude all.
Asja lähemalt uurides selgub, et äriühingu aktsiakapital 400 000 krooni ja ka selle suurendamiseks eraldatud 300 000 krooni on ära kulutatud valdavalt tasude maksmiseks - juhatajale, nõukogu liikmetele ja audiitorile. Teisisõnu on tegu tühja kotiga, mida püütakse vägisi püsti hoida. Mingit ratsionaalset põhjendust sellele pole võimalik leida. Sestap olengi üdini pessimistlik Vabaduse väljaku tuleviku suhtes. Kui juba algus selline on, siis kuidas see veel lõppeda võib.
Seotud lood
Freedom Holding Corp. avaldas oma 2025. aasta teise kvartali tulemused, mis näitavad ettevõtte käibes ja puhaskasumis märkimisväärset kasvu. Tulenevalt laienemisest, tõusid ka ettevõtte kulud.